Prosinec 2008

Toyota prý končí!

31. prosince 2008 v 19:36 | Kat |  Aktuálně


Po špatných zprávách o hospodaření Toyota ještě chvíli masírovala veřejnost tím, že ve Formuli 1 určitě zůstane, ale dnes už to prasklo. Zevnitř týmu unikly první informace, že japonský tým v F1 končí, stejně jako Honda.


Již po odchodu Hondy všichni hovořili o dalším týmu, který bude chybět na startu nové sezóny v Melbourne. Hovořilo se o menších týmech jako Toro Rosso či Force India, černého Petra ovšem vytáhla Toyota. Rekordní finanční ztráta (32 miliard Kč) společnosti spolu s nesplněnými cíly (Toyota skončila letos na 5. místě, krom McLarenu a Ferrari ji předstihli i BMW
a Renault) vedly k tomu, že automobilka musí šetřit mnohem více, jelikož prognózy i pro další rok jsou více než mizerné.

K nenaplněným cílům šéf stáje Yamashima nedávno řekl: "Naším cílem bylo vyhrávat, a to jsme stále nesplnili. Navíc se nám na některých místech skutečně nedařilo, jako na potvoru třeba zrovna doma ve Fuji." Prezident automobilky Katsuaki Watanabe tehdy soptil a byl pro definitivní odchod z F1 již před měsícem, kdy své rozhodnutí oznámila Honda a Toyota již věděla, jaké výsledky může očekávat. Vedení závodní divize jej však uklidnilo slibem, že místo Trulliho dají závodní sedačku Kobajašimu, jenž je u nejvyššího bosse velmi oblíben.

Na startu v březnu 2009 se tak objeví pouze 8 týmů a vedení F1 má nad čím přemýšlet. Nejen nad novým kvalifikačním formátem (kolik jezdců vypadne v první fázi?), ale i nad okamžitým šetřením. Max Mosley dnes údajně uvolnil finance na vývoj standardního motoru pro všechny. Bernie Ecclestone rozhodnutí komentoval slovy: "Je to velké překvapení pro všechny. Nic se nedá dělat, šou musí pokračovat. Toyota měla největší rozpočet a výsleky bídné, docela jejich rozhodnutí jako obchodník tedy chápu." Finanční krize se dotýká všech. Žel i těch nejbohatších. V novém roce nás tedy z pohledu F1 nic dobrého nečeká, pohled na startovní rošt v Melbourne jistě naplní duši nejednoho fanouška smutkem. Zvláště když loni tam burácelo ještě 22 monopostů (po pár závodech skončila (opět) japonská stáj Super Aguri).

Zdroj: f1news.cz

Kubica chce hlavně vyhrávat

31. prosince 2008 v 19:26 | Kat |  Robert Kubica


Kubica letos zažil přelomový rok. Vyhrál první kvalifikaci a v Kanadě i závod, téměř do posledního závodu bojoval o titul mistra světa ale nakonec skončil čtvrtý. Zaznamenal obrovský posun oproti předchozímu roku. Stále více lidí ho považuje za budoucího šampiona a neustále se nachází v čele anket o nejlepšího pilota.

"Nejlepším pilotem ten, kdo nasbírá nejvíc bodů," říká polský jezdec. "To je to, co se počítá. Je pěkně vidět, že vás lidé ocení a jak o mně mluví v dobrém, tak mám pěkné pocity. Velmi dobře ale vím, že se počítá jen zisk titulu a vítězství. Byl by jsem tedy mnohem radši, kdyby se o mně mluvilo jako o průměrném pilotovi, ale mohl bych se těšit z výher a titulů. Nepomůže vám, když vás ocení, když skončíte na čtvrtém místě.
V roce 2008 jsem dokázal svůj potenciál a to je důležité. V roce 2007 jsem totiž nejezdil podle svých představ. Nyní už lidé vědí, že na to mám. Těžko říct, jestli se nám podaří udělat ten poslední krok," říká Robert o možném titulu příští rok. "Ideální by bylo, když by jsme bojovali o titul až do konce a zlepšili svůj letošní výsledek. Těžko to ale předpovídat. Budoucí rok nás čeká velká výzva s novými pravidly. Když budeme pokračovat správnou cestou, tak budeme štastní."

Alonso podepsal s La Sexta

31. prosince 2008 v 19:16 | Kat |  Fernando Alonso


Alonso podepsal smlouvu se španělskou televizí, která bude zajišťovat přenosy Formule 1 pro příští rok. La Sexta převezme práva od společnosti Telecinco, s kterou měl Alonso podepsanou smlouvu. Pro Telecinco to znamenalo rozhovory s Fernandem na startovním roštu a další přednostní přístup k dvojnásobnému mistru světa.
Podle všeho by Alonsovi měla smlouva přinést více peněz než ze smlouvou s Telecinco. Alonsovi by měla zajistit příjem 6 milionů Eur na pět let.


Ženy šéfů F1

30. prosince 2008 v 16:51 | Kat |  Ostatní

Heidfeld o příští sezoně

30. prosince 2008 v 16:36 | Kat |  Nick Heidfeld
"Myslím si, že možná uvidíme častěji kontakty, hlavně na začátku si na to budeme muset zvyknout," řekl Nick Heidfeld. "Když sedíme v autě, tak přední křídlo nevidíme. Víme, že je tam, ale z před minulých let si budeme muset zvyknout na nový stav. Přijdou i rychlé situace, kdy budeme muset reagovat bez přemýšlení a umím si představit, že uvidíme více dotyků." Nick se vyjádřil i z jeho pocitů po barcelonských testech. "Když jsem auto viděl po prvé, tak jsem byl přesvědčený o tom, že v prvním kole ho poškodíme. ALe nestalo se tak a nebyl s tím problém."

Kde bude Alonso v roce 2011? No přece ve Ferrari!

30. prosince 2008 v 16:27 | Kat |  Fernando Alonso


Už je to obehraná písnička. Kdykoliv je příležitost spojují média Fernadna Alonsa s Ferrari. Teď přišel italský Gazzetta dello Sport s tím, že Alonso je už domluvený s Ferrari.

Uznávaný novinář Pino Allievi nyní napsal, že má Alonso s Ferrari smlouvu na dobu čtyř let od roku 2011 s oboustranně dohodnutou klauzulí umožňující její zrušení. Dokonce by prý mohl jezdit za tým z Maranella již o rok dříve, pokud by Kimi zopakoval výkony z letošní sezony.
K tomuto tématu se pak vyjádřilo mnoho osobností.
"To, že Alonso má velký zájem o místo ve Ferrari není žádným tajemstvím," řekl Alonsův manažer Luis Garcia Abad. "Do roku 2011 je však ještě velmi daleko. Nyní by jsme o tom skutečně neměli mluvit."
Bývalý sportovní manažer Minardi ho srovnává se Schumacherem. "Alonso bude ve Ferrari novým Michaelem Schumacherem," tvrdí Gabriele Tardozzi."Je rychlý, technicky silný, inteligentní a má úžasnou bilanci. On nemá během sezony žádné výkyvy. Když neuspěje, tak jen zásluhou slabého auta. A je to upřímný člověk, což dokázal během působení v McLareně. Kromě toho je v problematických situacích výborný. V předešlé sezoně zapůsobil dokonale. Nyní to už ví všichni."
"Pro Ferrari by byl zisk pilota takovéto třídy velkolepý," říká bývalý vlastník týmu F1 Giancarlo Minardi. Podle něj potřebuje italský tým Alonsa, protože je to právě on, kdo dokáže porazit Hamiltona.

"Vždy je lepší mít Alonsa ve svém autě, než ho mít za protivníka na trati," přidává svůj názor bývalý šéf Ferrari Cesare Fiorio. "Je lepší než Hamilton. Oba jsou výborní, ale Fernando produkuje menší množství chyb. Ziskem Poháru konstruktérů Maranello dokázala, že umí postavit vítězný stroj. Nezískalo ale jezdecký titul a tak je třeba hledat chybu právě v pilotech."

Briatore: Alonso je lepší než Schumacher

25. prosince 2008 v 18:39 | Kat


"Jsou to dva odlišní jezdci, v odlišných érách formule 1. Podle mě ale Alonso dělá méně chyb než Michael. Čím více tlačíte na Fernanda, tím je lepší. Michael pod tlakem nebyl tak dobrý." srovnává Flavio oba jezdce.
Alonso strávil sezonu 2007 u McLarenu, pak se vrátil k týmu s kterým vyhrál dva tituly.
"Fernando je Fernando. Přišel s jedním rokem zkušeností navíc. A na takové úrovni, zejména s velice konkurenceschopným týmem, je to důležité."
"Samozřejmě, že to nebylo dobré."říká Briatore o chvíli, kdy mu Fernando oznámil přestup. "Byly Vánoce a tohle nebyl ten nejlepší vánoční dárek. Věděl jsem, že to pro něj bude těžké, protože lidská stránka je pro Fernanda velice důležitá a věděl jsem, že tam nebyl šťastný. Ale nebyl jsem naštvaný nebo zklamaný, jen smutný."

Veselé Vánoce!

23. prosince 2008 v 19:04 | Kat |  Různé
Přeji všem návštěvníkům tohohle blogu nádherné vánoce a šťastný nový rok. Doufám, že bude lepší než tenhle. Přeji vám do něj hodně zdraví, štěstí, lásky, úspěchů a radosti (nejen z F1).

Doufám, že příští sezona F1 bude minimálně tak napínavá jako poslední dvě, že vyhraje ten nejlepší (doufám, že někdo z trojice Alonso, Kubica, Massa :) Třeba se letos dočkáme sezony bez skandálu - viz špionáž či aféra Mosleyho. Důležité ale bude, aby jsme se všichni dobře bavili.

Briatore o Fernandovi a Schumim

23. prosince 2008 v 18:23 | Kat |  Různé
Flavio Briatore získal s Fernandem Alonsem a Michaelem Schumachrem dohromady 4 titily. 
Nicole chce s Lewisem dítě, budou mu zpívat Dont Cha

14. prosince 2008 v 18:15 | Kat |  Nicole Scherzinger
 

To, že Lewis Hamilton chodí s Nicole Scherzinger ví snad každý. Velmi se snaží působit jako ten nejzamilovanější pár na světě. Teď ale Nicole přišla s něčím novým.

"Momentálně prožívám nejšťastnější období svého života. Chtěli by jsme spolu mít děti a zpívat jim písničku Don´t Cha. Lewis umí celý text," řekla Nicole.

Upřímně si Lewise nedokážu představit jak nad kolébkou svého dítěte zpíva Dont Cha, hlavně když on sám vypadá jak dítě.Fernando Alonso aktuálně

10. prosince 2008 v 19:12 | Kat |  Fernando Alonso


Fernando Alonso dnes pro Renault poprvé testoval. Renault ho uvítal vánoční atmosférou. V motoristickém domě byl malý vánoční stromeček a v garáži byly jasné náznaky blížících se svátků.
"Byl to dobrý den a já jsem rád, že jsem mohl sedět v autě," řekl Alonso po středečních testech v Jerezu. "Bohužel jsem dnes ráno auto lehce poškodil, takže jsme ztratili trochu času. Celý tým pracoval skvěle. Auto rychle opravili a já mohl po zbytek dne hladce jezit."
Alonso dokončil 106 kol a patřil k nejpilnějším pilotům dne. Jeho nejlepší kolo bylo sedmé nejrychlejší. "Bylo to pěkné jezdit s novými slicky, protože nabízejí vyšší přilnavost."
Manažer týmu Christian Silk řekl: "Bylo dobré, že Fernando získal pár dojmů se slicky."

Alonso byl odchodem Hondy překvapen

10. prosince 2008 v 18:43 | Kat |  Fernando Alonso


Ještě před nedávnem Honda lákala do své stáje Fernanda Alonsa. Teď kvůli světové krizi musela z F1 odejít.

"Je to škoda," řekl Alonso o odchodu Hondy. "Pro mě i pro většinu lidí v paddocu to bylo překvapení, protože Honda byla v F1 dlouho a je to jeden z největších týmů. Určitě to pro ně nebylo lehké rozhodnutí a jen doufám, že podobně nedopadne více stájí."
Podle Alonsa, pokud se přijmou různá opatření, bude Honda jediným odevšivším týmem. "S redukcí nákladů a nalezením řešení pro urtracení menšího množství peněz souhlasí všechny týmy. A jsem si jistý, že najdou řešení. Existuje hodně způsobů pro omezení rozpočtů - dá se to udělat i bez nutnosti odchodu z F1."


Raquel del Rosario - životopis

10. prosince 2008 v 9:06 | Kat |  Raquel del Rosario
Raquel del Rosario


Šéf BMW: "Mluvili jsme s Alonsem ale i s jinýmí jezdci."

8. prosince 2008 v 11:09 | Kat |  BMW


Mario, co říkáte na odchod Hondy?

Mario Theissen: Pro nás všechny to bylo překvapení. Určitě to překvapilo i samotné zaměstnance Hondy. Je nám to opravdu líto. Neexistovali žádné signály, které by napověděly takovýhle krok. Na program BMW to ale v každém případě žádný vliv mít nebude.

Mluví se, že by mohl tutu stáj převzít například David Richards. Je to podle vás reálné?

MT: Netuším. Nechci spekulovat. Proto se k tomu radši nebudu vyjadřovat.

Mario, čo vravíte na odchod Hondy?

MT: Ne. Nečekám úpadek. Čekám ale těžkou fázi. F1 je samozřejmě spokojená se světovým hospodářstvím. Hospodářství prožívá těžké časy a týmy tak získávají těžší sponzorské peníze. Musíme se přes to dostat. Vykonáváme jasně opatření vedoucí ke snižování nákladů a to je v této chvíli důležité. Očekávám, že v budoucí sezoně půjdou náklady rázně dolů.

Jaká je současná nálada ve FOTA?

MT: Všichni si uvědomujeme to, co se děje. Snažíme se naladit na jednu vlnu a společně zabezpečit lasinější budoucnost sportu. Diskutujeme intenzivně a na mnoha věcech jsme se už dohodli. Otevřeli se i kontroverzní témata, ale FOTA se dokáže vždy shodnout a výsledkem je jednotný návrh.

Jak těžké je potom obhajovat tyto návrhy před FIA a Mosleym?

MT: Je to určitě lehčí, než kdyby přicházely s návrhami týmy jednotlivě.

Má FOTA takovou sílu, že dokáže přesvědčit Mosleyho?

MT: Nejde tu o sílu a moc. My nechceme bojovat proti FIA. Jde tu o vypracování návrhů, které vyhovují všem. Jak se dohodneme my, tak FIA uzná, že to má smysl.


V průběhu sezony se mluvilo o změně závodníků v BMW, hlavně o Heidfeldovi. Nakolik reálné to bylo?

MT: Ano, přiznám se, že jsme mluvili s Fernandem Alonsem, ale i s několika dalšími kandidáty. ANi v jednom momentě jsme ale nebyli tak daleko, že by jsme mohli mluvit o jednání o smlouvě.

Měl Alonso zájem o váš tým?

MT: K tomu se už nechci vyjadřovat. Mluvili jsme s ním. Nakonec se obě strany rozhodli jinak. Nemluvili jsme jen s Fernandem.Zajímavé fotky :)

5. prosince 2008 v 12:55 | Kat |  Různé
Podle Ecclestona F1 krizi překoná

5. prosince 2008 v 11:42 | Kat |  Aktuálně


Dnes odešla kvůli světové krizi z F1 Honda. Ecclestone si všam myslí, že F1 krizi překoná.

"Myslím si, že formule 1 není ve větší krizi, než jakákoliv jiná společnost na světě," řekl Ecclestone. "Celý svět je momentálně v krizi - a nezastaví se, to je jisté. Každý se snaží o to, aby snížil náklady, které jsou potřeba pro základní konkurenceschopnost."
"Jen včera se uskutečnilo setkání technických pracovníků týmů, kteří chtějí změnit pravidla právě kvůli tomu. Vůbec nepochybuju o tom, že přijde k drastickému omezení nákladů a nutnosti investování. Právě o to těmto lidem jde," řekl Bernie.

Šok - Honda končí v F1!!!

5. prosince 2008 v 9:37 | Kat |  Honda
 

Honda se překvapivě rozhodla odejít z F1. Důvodem je světová finanční krize.

"Honda musí chránit své hlavní obchodní aktivity a zajistit se z dlouhodobého hlediska, protože se dále šíří ekonomické nejistoty po celém světě. Očekává se, že zotavení nějaký čas potrvá," řekl na tiskové konferenci v Tokiu výkonný ředitel Hondy Takeo Fukui.
"Za těchto okolností Honda přijala pohotová a flexibilní opatření, aby mohla čelit tomuto náhlému a rostoucímu oslabování trhů ve všech obchodních oblastech. Nicméně, vzhledem k potřebě optimalizovat alokaci zdrojů pro řízení, včetně budoucích investic, jsme se rozhodli pro odchod z formule 1."
Tým Honda by měl být prodán.
"Povedeme diskuze s partnery týmu Honda Racing F1 a jeho dodavatelem motorů Honda Racing Development ohledně budoucnosti těchto dvou společností. Hovořit se bude i o nabídnutí týmu k prodeji," dodal Fukui.
"Tým vedený výkonným ředitelem Nickem Fryem a šéfem týmu Rossem Brawnem je velmi odhodlán zajistit budoucnost týmu a my hledáme jeho nového majitele, vzhledem k tomu, jak velká jsme měli očekávání pro rok 2009 pod novým technickým vedením, ke kterému patří špičkové zázemí a lidé zde v Brackley," uvedl Butler.

Aktuální informace o Alonsovi - Briatoreho slova jsou nepodstatná, info o konci jeho kariéry

4. prosince 2008 v 14:49 | Kat |  Fernando Alonso


Flavio Briatore se nechal slyšet, že forma týmu vzrostla natolik, že budou moci příští rok bojovat o titul. Alonso s ním však optimismus nesdílí.
"Flavio řekl to samé před dvěma lety, když se uváděl model R27 a to samé řekla i před uplynulou sezonou. Jak víme, oba monoposty nebyli dostatečně dobré." poznamenal Alonso. "Flavio je určitě někým, kdo tým motivuje a povzbuzuje, ale někdy je to, co poví nepodstatné."
Sám však přiznává, že by na titul chtěl zaútočit.
"Nemůžete vstupovat do mistrovství bez pocitu, že věříte ve vítězství. Cíl před sezonou je vždy jasný," dodal Alonso.


Neustále se mluví o tom, že by se v budoucnu měli zavést jednotné motory. Spousta lidí v F1 je ale proti. Nyní se ozval Alonso, jenž řekl, že v případě zavedení jednotných motorů, uvažoval by o konci kariéry.

"Jestli to schválí, bude to poslední kapka a začnu uvažovat o konci kariéry," řekl v úterý Alonso agentuře AP."V roce 2005 jsme měli desetiválce s výkonem tisíc koní. To bylo pro jezdce vzrušující, byly to motoristické závody na samém limitu. Z futuristických vozů jsme přešli k těm, které nemají přilnavost ani elektronické pomůcky a vypadají jako něco z minulosti," dodal.

Již v minulosti se stáj Ferrari vyjádřila, že pokud budou zavedeny jednotné motory odejde z F1.