Rozhovor s Buttonem a Hamiltonem

31. ledna 2010 v 17:58 | Kat |  McLaren
Rozhovor s Jensonem Buttonem a Lewisem Hamiltonem.


Jensone, poprvé vidíte vůz, který bude mít na svém nose číslo 1, jaké jsou vaše pocity?
"Cítím se fantasticky! Loni jsem vyhrál celý šampionát, což je pro mě velký úspěch. Zima však rychle utíká a jsem již zaneprázdněn a připravuji se na další ročník. Připadá mi to, jako by sezona 2009 byla dávno za mnou. Mám stále smíšené pocity, ale je to neskutečné. Jsem potěšen, že zde mohu být a vím, že po celou sezonu budu vozit číslo 1. Je to zavazující, ale krásné. Toho jsem vždy chtěl dosáhnout a vypadá to skvěle."

Jaké jsou vaše plány pro první testování ve Valencii a pro následující tři sezony?
"Lewis a já se budeme rovným dílem dělit o testování. Bylo by krásné, kdybych po prvním dnu mohl říci, že jsem si zvykl na vůz a tým. Cítil bych se mnohem pohodlněji v tomto novém prostředí. Ale Formule 1 je velmi konkurenceschopná. Je třeba chytit příležitost za pačesy. Od prvních dnů budu spolupracovat s týmem, abych se naučil vůz a připravil jsem jej před prvním závodem. Již dříve jsem řekl, že vývoj během těchto úvodních testů může předurčit náš celkový výkon v šampionátu. Mnohokrát jsme již viděli, že vítěz úvodního závodu směřuje k zisku šampionátu a chceme si být jistí, že tato pozice nám bude patřit v roce 2010."

Jaké máte očekávání od vstupu do Vodafone McLaren Mercedesu?
"Dvě věci: zaprvé profesionalismus a povinnost mě o všem informovat. Od té doby, co jsem sem poprvé přijel, bylo mi jasné, že všichni jsou tu enormně motivovaní na vítězství a úspěch ve Formuli 1. Je to opravdu zdravé prostředí, navíc to ve mně probouzí plamen vzrušení. Zadruhé to je opravdu žhavý a přátelský tým. Možná to tak není zvenčí vidět, ale jsou tu opravdoví lidé a každý se snaží druhému pomoci. Toto mě také velmi povzbuzuje. Okolo sebe mám nyní skvělý tým a cítím se tu jako doma. Nemohu se dočkat, až se posadím do vozu a začnu s ním jezdit."

Lewisi, co si myslíte o novém voze?
"Vypadá skvěle. Já jsem jenom viděl, jak velké úsilí bylo vynakládáno a jaká pozornost byla věnována přípravě tohoto vozu, nyní vidím výsledek. Jako blázniví se snažíme najít výkonnost a výsledkem je něco, co vypadá velmi speciálně a nekompromisně. Samozřejmě je stále brzy říkat, jak dobří budeme proti soupeřům, ale po naší výkonnosti ze závěru minulé sezonu se cítím velmi dobře. Jsem přesvědčen, že navážeme na tyto momenty a čeká nás konkurenceschopná sezona."

Myslíte si, že vašemu týmu pomůže nová jezdecká dvojice?
"Myslím si, že jednou z nejdůležitějších věcí u Vodafone McLaren Mercedesu je přístup a celá organizace. Máme skvělý tým inženýrů - lidé tu jsou mnoho, mnoho let a vybojovali skvělé tituly a postavili parádní vozy. Chtějí přivést na svět další fantastické vozidlo pro rok 2010. Jenson a já jsme mistři světa, oba chceme přidat další titul pro náš tým a přivést tým na vlnu úspěchu. Vím, jak je pyšný, že může být součástí týmu a ví, že budeme pracovat tak tvrdě, jak jen to bude možné. Myslím si, že silná jezdecká dvojice bude v tomto roce velmi důležitá, protože je tu mnoho konkurenceschopných týmů a pilotů. Můžeme být silnější, mít lepší šance na vítězství.

Jaké jsou vaše cíle pro tuto sezonu?
"Samozřejmě chci vyhrát šampionát, to je jasné. Ale je také důležité, že chci pomoci týmu k vítězství v Poháru konstruktérů. Chci světu ukázat, jak vášnivý jsem do závodění a plně důvěřuji Vodafone McLaren Mercedesu. Myslím si, že to bude skvělý rok pro Formuli 1. Na roštu budeme mít čtyři místy světa - dva v jednom týmu - a čtyři týmy budou chtít vyhrávat závody. Myslím si, že sport může v roce 2010 získat nové fanoušky. Mohl by to být parádní rok."

Jensone, těšíte se na sezonu?
"Ano, je to velmi náročný leden, ale cítím se být součástí týmu. Přesun do nového týmu je vždy těžký a je to velká změna, myslím si, že ta změna je znát. Ale oni mě opravdu přivítali a je tu opravdu dobrá atmosféra. Je krásné konečně vidět vůz jako celek. Těším se na sezonu. Nemůžeme se dočkat, až se vydáme na trať. Před námi je mnoho testování a mnoho práce před prvním závodem. Jsem nadšený, že se blíží sezona. Je to pro mě velká výzva a těším se na to."

Každý očekává, že Mercedes bude jedním z nejlepších týmů v letošní sezoně. Bude pro vás těžké bojovat proti nim?
"Doufám, že tomu tak nebude a jsem si jistý, že Nico (Rosberg) a Michael (Schumacher), o kterých se hodně hovoří, mi snad problémy dělat nebudou. Formule 1 je o týmovém úsilí a potřebujete oba piloty pracující spolu na zlepšování vozu. Pokud to děláte jen pro sebe, nebude to fungovat. Myslím si, že žádný z pilotů na startovním roštu nechce hrát druhé housle."

Jak vás bude ovlivňovat výkonnost Lewise Hamiltona?
JB: "Pro nás je důležité, abychom pracovali jako tým, jinak na konci tohoto roku nezískáme pro Británii další titul. Oba máme hodně zkušeností s prací ve Formuli 1 - pozitivní i negativní - zažili jsme i těžké situace. Na konci roku uvidíme, co se stane a kdo bude lepší po 19 závodech. Nelze zatím hovořit, jaká bude budoucnost. Budeme se snažit, aby tento vůz byl tak rychlý, jak jen může být."
LH: "Nemyslím si, že by někdo zapomněl, že on je světový šampion a v týmu jsme ho přivítali."

Jensone, věříte, že Mercedes bude silný?
"Nejprve musím říci, že si opravdu myslím, že budou silní v roce 2010. V roce 2009 jsme společně byli šampioni, takže si nemyslím, že by se propadli do zadních částí pole. Osobně mám dobré vztahy s týmem a rozhodl jsem se odejít, protože jsem chtěl novou výzvu. Když vyhrajete šampionát, dosáhli jste svého snu. A poté si říkáte, co máte nyní dělat. Rozhodl jsem se pro přestup do McLarenu a chci novou výzvu. Do této sezony vstupuji s větším nadšením než do jiných sezon. Stal jsem se mnohem silnější osobou, silnějším pilotem, a to díky tomu, co se loni stalo. Když pojedeme do dějiště prvního závodu, budu si jist, že jsem na 100 % připraven. Nechci se na nic vymlouvat. První závod v Bahrajnu je závodem, na který se těším."

Co si myslíte o plně natankovaných vozech?
"Je to něco, co se musí otestovat. Víme, že vozy budou těžší a obtížněji se bude vůz zastavovat, ale proto testujeme. 150-160 kg je opravdu velký rozdíl, na který si budeme muset zvyknout, protože za mou kariéru jsem jezdil maximálně se 100 kg. Je to nová zkušenost, je to něco, na čem musíme zapracovat i na simulátoru. Musíme to během následujícího měsíce zvládnout."

Jsou tu tratě, na které se v tomto roce těšíte?
LH: "Těším se na Koreu, protože je to nový okruh. Osobně miluji všechny tratě."
JB: "Je tu řada tratí, které již známe, ale čekají je změny. Silverstone bude o trochu jiný. Bahrajn má novou sekci, což by mohlo zlepšit závodění. Také tu jsou nové věci, které je třeba se naučit. Zdá se, že každý rok tu máme nový okruh, což je dobré."

Jensone, myslíte si, že letos bude Formule 1 lepší než dříve?
"Ano. Myslím si to, protože uvidíme čtyři mistry světa. Je tu mnoho talentovaných lidí a nové týmy přicházejí. Doufejme, že nás čeká nejzajímavější sezona Formule 1."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama