McLaren: Šťastní tam a ještě šťastnější jinde

27. února 2010 v 17:53 | Kat |  McLaren
Je zajímavé jak v poslední době všichni do McLarenu rádi chodí, ale ještě raději odcházejí...


Kimi Räikkonen si v McLarenu užil své. Bojoval o titul, ale ten nepřicházel. Tým měl neustále problémy a Räikkönen mnohokrát závod nedokončil. Zajímavé je, že když z týmu odešel do Ferrari tak se týmu začalo dařit. Ani to však McLarenu titul nezajistilo a vyhrál ho Fin pro Ferrari. A byl tam spokojenější. Svého odchodu z McLarenu nelitoval, ba naopak.
Ani Montoya před Raikkonenem zrovna nezažíval pohodové doby. Montoya je impulzivní a tak se s Dennisem často hádal. Když v McLarenu skončil odešel do Ameriky, kde je daleko spokojenější.
V McLarenu Räikkonena nahradil Alonso. Do týmu přicházel jako dvojnásobný mistr světa a největší favorit na titul. Po odchodu Schumachera to měl být právě on, kdo měl největší šance na úspěch. Alonso přiznával, že je to pro něj splněný sen. Všechno zpočátku vypadalo pěkně.
"Atmosféra v týmu je skvělá. Všem leží na srdci návrat na výsluní, během zimní přípravy tým odvedl skvělou práci."
McLaren dlouho přemýšlel jestli vedle hvězdného Španěla posadit do vozu mladíčka Hamiltona, nebo zkušeného de la Rosu. Alonsovi se zamlouvala varianta dvou španělských jezdců v jednom týmů, McLaren se však rozhodl pro první variantu…
Začátek Alonsovi mise u McLarenu byl fantastický. V prvním závodě dojel druhý a ten další dokonce vyhrál. Jenomže všechny víc udivovaly výkony mladého Hamiltona. Když pak oba bojovali o titul, rozhodli se, že pomůžou Hamiltonovi, klukovi, který s týmem vyrůstal a pro kterého byl Ron Dennis druhým otcem.
"Fernando je dobrý člověk, ale u Renaultu byl jednička, byl zvyklý vyhrávat a dostávat vše," řekl Montoya, který měl s McLarenem také zkušenosti. "Pak šel do McLarenu a když jsme Connie a já slyšeli, že bude Lewis jeho týmový kolega, řekli jsme: ´Ó můj bože.´ Okamžitě nám bylo líto Fernanda, protože je Lewis Ronovo dítě. Ron zaplatil celou jeho kariéru, takže chce, aby vyhrál a ne Fernando. Radši vidí vyhrávat Lewise, protože je něco jako jeho vlastní dítě. Fernando pro něj není ničím."
Alonso byl jezdec, který je zvyklý dát najevo když se mu něco nelíbí a rozhodně nechce jen sedět v koutě a mlčet.
"Myslím, že je Ron zvyklý na jezdce, kteří mu neodpovídají. Jsou velmi tiší, velmi příjemní a dělají co jim všichni řeknou a když se mi dařilo, tak se mu to nelíbilo. Hádám, že Fernando je taky takový," říká Montoya.
Koncem sezony byl Hamilton velmi blízko k titulu, Alonso však měl stále šanci stejně jako Räikkönen z Ferrari. Ron Dennis tehdy prohlásil, že nejedou proti Ferrari ale proti Alonsovi. Kdyby tenkrát proti Ferrari jeli, mohli mít titul. Takhle byli celému světu pro smích. Nikoho asi nepřekvapilo, že Alonso po sezoně z týmu odešel a vrátil se k Renaultu, kde si ho vždycky vážili a kde se Alonso vždy cítil jako doma.
V McLaranu ho tehdy nahradil Heikki Kovalainen. Heikki byl nadšený. Byla to pro něj možná jediná šance, jak ukázat, že je dobrý jezdec. V minulé sezoně jezdil za Renault, kde byl jeho největším úspěchem druhé místo. Heikki ale chtěl víc, chtěl vítězit a to mu přece tým, který bojoval o titul, měl nabídnout. Jenomže tu byl malý háček. Lewis Hamilton, ten kvůli kterému z týmu odešel Fernando Alonso.
V sezoně se Heikkimu moc nedařilo a hlavní příčinou byly kvalifikace. Jak později přiznal, bylo to kvůli tomu, že mu tým dával těžší vůz než Hamiltonovi. V sezoně byl jednou první, jednou druhý a jednou třetí. Za úspěch to ale považovat nemohl, vždyť Hamilton ten rok vyhrál titul. Heikki je slušný kluk, který si běžně nestěžuje ale to, co zažíval v kvalifikacích bylo i na tohohle Fin dost. Po sezoně promluvil. Tým mu moc šancí nedával. Pokud nezajel dobře v kvalifikaci, neměl šanci na dobrý výsledek v závodě. Heikki tak tým žádal, aby mu více pomohli a umožnili mu bojovat o vítězství. Každému však tehdy asi bylo jasné, že Kovalainen tam je jako dvojka, která má Hamiltonovi pomáhat. V další sezoně si McLaren Kovalainena nechal, ale od začátku se mluvilo o jeho konci v týmu. Heikkimu se nedařilo ale Hamiltonovi také ne. McLaren byl pomalý a bylo jasné, že obhajoba titulu se konat nebude. Přesto byl Kovalainen pod tlakem. Tým ho nutil k dobrým výsledkům a ty nepřicházeli a to znamenalo jediné - konec. Kovalainen odešel do nového týmu Lotus.
"Už od srpna jsem věděl, že budoucnost plánují beze mě. Až do konce mi sice nechávali otevřené dveře, ale pilot cítí, jak se to vyvine. Měl jsem pocit, že hledají někoho jiného," řekl Kovalainen.
I on potvrdil, že vše bylo zaměřeno na jednoho muže. "V podobě Lewise Hamiltona jsem měl nejsilnějšího týmového kolegu, jakého jsem si mohl představit. Každý ví, že jsem v souboji s ním nedopadl až tak zle - když vezmeme v potaz, že v McLarenu bylo všechno soustředěné na Lewise."
V Lotusu teď chce
"Mým cílem je dostávat z týmu po celou dobu 100%. V McLarenu jsem cítil, že jsem z nich nedostal všechno."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama