Nico: S Michaelem mám dobré vztahy

5. února 2010 v 14:24 | Kat |  Nico Rosberg
Rozhovor s Rosbergem.


Lidé mluví o tom, že nás čeká vzrušující sezona. Co si o tom myslíte, když jste si poprvé vyzkoušel nový vůz?
"Já to nemohu posoudit. Vnitřní pocity jsou dobré a myslím si, že to bude zajímavá sezona, protože tu máme několik top týmů. Z mého pohledu by bylo skvělé, kdybychom byli úspěšní, první dojmy z vozu jsou jenom pozitivní. Cítil jsem se dobře, ačkoli všechno nelze srovnávat, protože jsme zkoušeli různé množství paliva, pneumatiky. Jsme tu od toho, abychom testovali, ale zatím jsme toho moc neodjezdili."
Je vůz špatně ovladatelný?
"Ne."
Šlo všechno hladce?
"Ano, všechno proběhlo hladce."
Říkal jste, že přední pneumatiky mají nižší přilnavost…
"Trochu, ale ne o moc. Je těžké to porovnávat, protože jsme na trati nebyli moc dlouho. Ale cítíte, že přilnavost je nižší, je to cítit v zatáčkách i při brzdění."
Jaké můžete mít dojmy po prvním seznámení s vozem, jako je například tento test?
"V minulých letech jsem mohl mít lepší dojmy. Ale nyní, když máme určené množství paliva, těžko můžete soudit, co ostatní testují. Zvykli jsme se na to, že každý při testech měl v nádrži 50 nebo 60 kg, ale nyní nevíme kolik. Je těžké říkat dojmy."
Doznala vaše příprava změn, když víte, že budete závodit proti Schumacherovi?
"Pro mě je skvělé, že tu je. Je to fantastické a dává mi to extra motivaci."
Massovi se dařilo, dá se říci, že bude i nadále úspěšný, nebo je příliš brzy?
"Nyní je nemožné něco říkat."
Co si myslíte o jeho návratu?
"Již jsem s ním mluvil, protože jsme měli před dvěma týdny v Barceloně testy a řekl, že je všechno v pořádku. Takže to mě potěšilo a je krásné, že je zpět."
Je normální, že delší vůz je línější v pomalých zatáčkách a tady je hodně pomalých zatáček. Cítil jste něco?
"Ani ne."
Bylo to pro vás překvapením?
"Zda mě to překvapilo? Nevím. Až budeme v Jerezu, budeme schopni říci, jaké jsou dojmy, protože budeme mít najeto více kilometrů a budeme moci srovnávat. Až budu tam, budu schopen říci více o chování v zatáčkách, uvidíme, zda bude línější nebo ne."
S jakým množstvím paliva jste jezdil?
"Nemohu říkat. Ale je jasné, že ho nebylo málo."
Po čtyři roky jste jezdil s Williamsem, ale nyní máte v rukách nový vůz. Jaké máte pocity?
"To je otázka, kterou si kladu sám sobě - po čtyřech letech s jedním autem, stejní lidé jej stavěli. A nyní jaké to je v novém týmu? Cítím se zde pohodlněji? Mám li být upřímný, cítím se zde skoro stejně, což je velmi pozitivní. Sice sedím pořád na stejném místě - v kokpitu - mám jinou náplň práce, řízení je jiné, výkon motoru, všechno je jinak, ale cítím se tu jako doma, což je dobré. Velmi rychle jsem si na to zvyknul."
Když se podíváte na předchozí roky, jak často se vám stalo, že z první jízdy jste poznal chování vozu pro celou sezonu?
"No, je potřeba více než první dojem. Ale dnes je to těžší. Myslím tím dnešek, nebylo to jednoduché."
Kvůli palivu?
"Ano, ale také loni jsme měli úplně nová pravidla."
Jak probíhá práce u Mercedes GP?
"Mnohokrát jsem byl v továrně. S každým jsem se seznámil, ale z minulosti jsem znal hodně lidí. Znal jsem Jocka (Clear) z předchozích let, byl to můj inženýr. Takže to byla krásná integrace do týmu, bylo to docela jednoduché. Všechno do sebe rychle zapadá a nyní to vypadá velmi dobře."
A jaké máte vztahy s Michaelem?
"Velmi dobré. Hned jsem si na něj zvyknul. On mě respektuje a já respektuji jeho, takže je to dobré. Myslím si, že můžeme být velmi dobří týmoví kolegové, věřím tomu."
V posledních letech jste byl lídrem u Williasmu, nyní máte velmi zkušeného kolegu. Bude to nová zkušenost?
"Mým kolegou byl i Alex Wurz, který má také hodně zkušeností. Takže jsem měl i zkušené kolegy, ale od Michaela se naučím určitě něco nového, protože on je jedním z nejlepších pilotů. Každá zkušenost, kterou získám, bude skvělá pro moji kariéru."
Řekl jste, že tento vůz se chová podobně jako Williams a cítíte se tu jako doma. Máte tedy dojmy, že tým postavil vůz, který vyhraje oba šampionáty?
"Ano, cítím se tu dobře. Ale dnes vám na to těžko odpovím. Je tu mnoho okolností, které neznám. Je zima, nebo již není? Celkově se tu cítím dobře, ale je nemožné mluvit o výkonnostech vozu."
Rozhovor během třetího dne testování ve Valencii:
Nico, podepsal jste s Mercedesem, stejně tak Michael Schumacher, to vám zvýšilo pozornost médií. Jak se s tím vyrovnáváte?
"Je to něco, na co si musím zvyknout, samozřejmě. Je tu velký zájem médií o náš tým, ale je jasné, že naše jezdecká dvojice je specifická. Ale na tom není nic špatného, tohoto jsem chtěl vždy dosáhnout. Navíc to ukazuje, jak je tento sport populární."
Vy jste podepisoval smlouvu s Rossem Brawnem s vědomím, že budete jezdit za Brawn GP, ale všechno se změnilo a jezdíte za Mercedes. Jak jste přivítal toto překvapení?
"Já jsem podepisoval smlouvu s Brawnem a přál jsem si, aby to byl Mercedes. Samozřejmě jsem si tím nebyl jist, ale všechno tomu nasvědčovalo."
Ross s vámi tu smlouvu podepsal velmi brzy. Poté přišel Mercedes, dá se říci, že převzal již započatý vývoj?
"Ano. Pro mě to nebylo překvapení. Uvítal jsem to, že přišli, protože nikdy předtím jsem nic takového nezažil."
Dalším překvapením pro vás bylo, že jste si myslel, že budete jezdit po boku Jensona Buttona, ale pak přišel Michael Schumacher. Uvítal jste tuto změnu?
"To bylo opravdu překvapení! Bylo neuvěřitelné, že se rozhodl pro návrat - a navíc ne ve Ferrari, ale s Mercedesm. Bylo to skvělé."
Preferujete toho tohoto kolegu, nebo byste raději někoho jiného?
"Myslíte mezi Jensonem s Michaelem? Ne, mě je to jedno. Oba by byli skvělí. S Michaelem je jasné, že to bude těžší týmový kolega, což může pomoci mojí kariéře."
Ross řekl, že doufá, že Michael vám pomůže, abyste vyspěl. Je to realistické? Jeho kolega u Ferrari byl dlouhá léta Rubens Barrichello a říká něco jiného…
"Musím říci, že jsem dosud nezaznamenal žádná negativa. Je potřeba věřit svým zkušenostem a neposlouchat ostatní lidi, co říkají. Myslím si, že to je úplně jiná situace. Od lidí, kteří ho znají, jsem slyšel, že je velmi férový. Je to prostě někdo, kdo tvrdě maká, aby udělal krok kupředu, ale nezapomíná na férovost. Toto jsem slyšel."
Ross také říkal, že Michael chce dominovat, to by mohlo znamenat, že ho nezajímají výkonnosti jiných pilotů. Navíc se zdá, že Michael má dominanci od přírody. Co si myslíte o Rossových očekáváních a Michaelově povaze?
"Nyní to není problém. Máme za sebou jenom krátké testování a věřím tomu, co Michael dělá, budu prostě dělat svoji práci. Prostě nevidím žádný problém, který by nás mohl potkat."
Zní to, jako byste ho dobře znal. Jak dlouho se již znáte?
"Není to dlouho. Víceméně se známe až od těchto testů. Není to kamarádství jako od dětství."
Cítíte větší tlak?
"Momentálně nepociťuje zvýšený tlak. Ale ano, já vytvářím sám na sebe tlak. Zatím máme za sebou úvodní dny a musíme se podívat, jak na tom vůz je, jak půjde vývoj, ale je jasné, že do začátku sezony se všechno změní."
Pohovořme o MGP W01. Máte zkušenost z jinými vozy, potěšil vás nový Mercedes?
"Znovu, je příliš brzy. Občas jsme s Williamsem přijeli na testování a všechno se zdálo být v pořádku, takže na nějaké soudy je brzo. Jenom doufám, že nebudu muset jezdit ve špatném autě, ale o tom nelze nyní mluvit, protože celý tým se snaží všechno vylepšit. Pravděpodobně v příštím týdnu v Jerezu si uděláme lepší obrázek o tom, jak na tom jsme. Ale je jasné, že budeme vpředu - doufám!"
Opravdu to tak cítíte?
"Ano."
Vy jste neopustil Valencii, protože jste chtěl vidět, jak se Michaelovi povede ve středu. Co od toho očekáváte?
"Je mnohem zkušenější, z toho může těžit. Jsem zvědav, jak se mu povede."
Vypadá to, že používáte mozek, máte rodokmen, ale nechybí vám rychlost?
"Uvidíme."
Musíte mít ideály, kterých chcete v této sezoně dosáhnout. Co pro vás bude minimem a co maximem? Pomýšlíte na titul?
"To je ještě daleko. Podepsal jsem několikaletou smlouvu, což je něco mezi dvěma a deseti lety. Samozřejmě mým prvním cílem je, abych vyhrával závody. V porovnání s Michaelem? Chci s ním mít dobré pracovní vztahy, poté spolu můžeme závodit."
Řekl vám tým, co od vás očekává? Oni se musí dívat do budoucnosti…
"No, s Michaelem mají takové plány, že tu bude jezdit tři roky, on je také budoucnost týmu. Je potřeba si počkat a uvidíme. Jsem si jistý, že očekávají, abych nasbíral od Michaela zkušenosti a vyvinul sám sebe, já se o to budu maximálně pokoušet."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama