Proč se dívám na F1?

8. července 2014 v 9:02 | Katka |  Blog
Formuli 1 klesá počet fanoušků. Čím dál méně lidí usedá v neděli k obrazovkám a sleduje královnu motosportu. Čím to je? Názory se různí. Hlavní otázka je, co vlastně fanoušci chtějí. A i tady se budou názory rozcházet. Co fanoušek, to jiný názor. Každý chce něco jiného a formule 1, se kterou by byl spokojen každý, tu prostě nikdy nebude. Vždy bude mít své zastánce a své odpůrce.
Před pár lety si fanoušci "vydupali" více předjíždění. Právě po tom volali. Přišly tak systémy KERS a DRS. Jenže ani to se jim nelíbilo. Předjíždí se teď zase až moc. Ani fanoušek zkrátka někdy neví, co chce a ne vždy je to, co chce, správné, ale to pochopí, až když to nastane.
Setkala jsem se s názorem, že mladé lidi F1 nebaví a otázkou, čím to je. Právě to mě donutilo zamyslet se, proč vlastně na F1 koukám já a co bych uvítala.


Motory jsou jedním z hlavních témat této sezony a to především jejich zvuk. Už jsem o tom psala dřív, ale když koukám na televizi, tak by mě nenapadlo, že je něco jinak. Já tohle prostě nevnímám a na závodech mě zajímá něco jiného než hluk motorů.
Abych byla upřímná, tak mě celkově technika nezajímá. Že bych si řekla, že kvůli tomu, že tu máme nový motor, přestanu koukat na F1? To si tak nějak u sebe nedovedu představit. Technice Formule 1 nerozumím a tak mi je vcelku jedno, jestli je motor takový nebo makový. A není to samozřejmě jen o motoru.
Mě nejvíc zajímají závody jako takové. Ta nervozita před startem, těsné souboje o vítězství a hlavně souboje o titul.
Když si vzpomenu na roky, kdy jsem F1 začala sledovat a tedy někdy kolem roku 2006, tak se v závodech sice tolik nepředjíždělo, zato bylo předjetí vzácnější a bylo to něco. Teď je většina předjetí zásluhou DRS nebo KERS. Mnohdy prostě jezdili dva jezdci za sebou a třeba nakonec nedošlo k žádnému předjetí, i tak to ale bylo napínavé. Neříkám, že tohle je to pravé, vláček v Monaku mě taky nebaví. Jen chci říct, že dobré závody mohou být i bez miliónu předjížděcích manévrů.

Pak je tu také to, kdo o ten titul bojuje. Prostě pro lidi je atraktivnější, když bojuje McLaren s Ferrari než třeba Brawn GP s Red Bullem. Když si vezmeme hokej, tak je určitě atraktivnější finále se Spartou, protože to má prostě náboj, než finále Třinec - Karlovy Vary. Spartu chce porazit každý.
Co mi v závodech chybí, je tankování. To je prostě podle mě velká ztráta. Byl to navíc další prvek, kterým se daly ovlivňovat strategie. A to je právě jedna z věcí, které mám na f1 ráda - strategie.
Letošní sezona se mi zatím líbí. Jasně, jsou tu věci, ze kterých nejsem nadšená. Co se ale týče dění na trati a soubojů o titul, tak si nemůžu stěžovat.
Boje dvou jezdců se stejným autem se mi prostě líbí. Oba mají stejné možnosti a souboje jsou těsné a těžko předvídat, kdy kdo vyhraje. Tohle mi připomíná souboje McLarenů v roce 2007 nebo souboj Massy a Hamiltona o rok později. A to jsou roky, které byly pro mě nejlepší. I když ani v jednom můj favorit nevyhrál.
Byla bych určitě radši, kdyby se do bojů o titul přimotal i někdo další (Fernando nejlépe.. :D ), ale budu ráda, když to mezi Mercedesy bude těsně i dál. I když přiznávám, že Rosberga nechci vidět jako vítěze ani za mák. Nějak o něm pořád nemám dobré mínění (co by o jezdci). Myslím, že Hamilton by si ten druhý titul zasloužil. Jeho a Fernanda momentálně považuju za nejlepší jezdce a že mají dohromady jen tři tituly, zatímco Vettel má čtyři… radši to nebudu komentovat :D
A proč tedy na F1 koukám? Já jsem od mala hrozně soutěživý člověk. A možná i proto se ze mě stal sportovní fanoušek. Mám ráda soupeření, rivalitu. Když o titul bojuje víc lidí a je to těsné, tak jsem spokojená. Co mě naopak nebaví je, když pořád vyhrává jeden člověk. Ano, narážím na Vettela. Jenže to není jen v F1. Když Novak Djokovic vyhrával jeden zápas za druhým, tak jsem mu nefandila ani trošku a dokonce jsem fandila hráčům jako Nadal, které jsem neměla ráda nikdy. Když pak Novak prohrál, tak jsem ho zase začala mít ráda a teď je pro mě nejoblíbenější hráč (společně s Berdychem). Pak jsou tu ale případy jako norští lyžaři. V zimních sportech totiž tenkrát vyhrávali všechno, co se dalo, takže jsem automaticky fandila jiným. Takže abych to nějak zakončila, nemám ráda, když někdo pořád vyhrává a vadí mi to i v f1, hlavně když se jedná jen o jednu osobu.
Fanoušci Vettela, kteří do posledního dechu bránili jeho kralování a přesvědčovali ostatní, že to není nuda, si teď stěžují na dominanci Mercedesu. Přitom ani jeden z jezdců nevyhrál tolik závodů v řadě. Jasně, Mercedes vyhrává jako takový - s výjimkou Ricciardova vítězství - ale pořád se o vítězství perou dva jezdci a jen si vzpomeňme na úžasný souboj o vítězství v Bahrajnu. Právě kvůli tomu na F1 koukám, tohle chci vidět. A pak je tu také ten pocit, když vám vyhraje váš oblíbenec. Bylo pěkné, když vyhrál Daniel, jenže to nejkrásnější je pro mě, když vyhraje Fernando a to už bohužel pomalu nevím, jaké to je…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 šárka šárka | Web | 8. července 2014 v 16:36 | Reagovat

Já si myslím, že většina fanošků chce takové to pravé závodění, bez umělých faktorů.

To samé i já. Klidně ať se závodění nuda, ale ať hlavně není ovlivňováno umělými prvky.

A nevím proč lidi mají za to, že by špičkové týmy měli být zrovna Ferrari  McLaren. Že tomu tak bylo před 10 lety? ale před 15 tomu zase bylo jinak, to byl třeba nejlepší Williams. Tenhle názor už jsem právě slyšela doskrát a nejraději bych za to vrazila lidem pár facek.

Rok 2007 se ti líbil? Pro mě noční můra a nejhnusnější sezona, kterou jsem s F1 zažila :-D

Já soutěživý člověk právě nejsem vůbec, raději se soutěžení nezůčasnuji, prože bych neunesla porážku :-D

2 NickyHayden NickyHayden | Web | 8. července 2014 v 19:15 | Reagovat

Já bych doplnila ještě jednu věc - fanoušci jsou také krvelačné bestie. I když to nikdo nikdy nepřizná, ani sám sobě, natož těm druhým. Ale další věc, která se v posledních letech hodně změnila, je, že výrazně ubylo nenadálých technických poruch, těžkých havárií a tak dále. A i když fanoušci můžou stokrát přísahat, jak jsou nehody strašné a že se na to vůbec nechtějí koukat, tak množství gifů a videí s nehodou Kimiho sdílených na sociálních sítí je více než vypovídající. Já se přiznám, že jsem F1 začala sledovat právě kvůli havárce Luciana Burtiho, která byla vážná a já seděla hodinu přikovaná u televize, abych se dozvěděla, co se s ním stalo. Dneska samozřejmě sleduju F1 z úplně jiných důvodů, ale nebýt té nehody, možná bych na ní začala koukat o dost později, možná nikdy. "Krev prodává", nakolik se nám to nelíbí, ale je to lety osvědčená pravda.

Tím neříkám, že vážné nehody jsou tím důvodem, proč by lidi na F1 koukali. Jen jsem to tak doplnila do výčtu. A teď si tak říkám, že jsem si to mohla ušetřit jako téma na článek, ale co už, mazat to nebudu... :-D

3 Michal Michal | 8. července 2014 v 21:52 | Reagovat

[1]: Jenže pro každého je to právé závodění něco trochu jiného. Já se bez všech těch umělých věcí klidně obejdu, nepotřebuju ani DRS ani KERS. Ale potřebuji aby to auto vypadalo jako vůz F1, a mělo takový výkon.  Ferrari ale je špičkový tým, pravda v posledních pár letech bohužel řízen nekompetentními lidmi ale i tak ten tým má histori, má úspěchy, a má věrné fanoušky. Což má třeba ale Williams taky. A abych nemluvil o věrnosti jen tak do větru, tak až se příště uvidíme, můžeš mi těch pár facek klidně dát :D

A sezona 2007 byla skvělá, tam to ještě bylo to závodění které mám rád. :-D

Strategie se mi na F1 také vždy líbila, ale mám pocit že v poslední době hrozně ustoupila do pozadí. Mnohem častěji každý zmíní DRS než to jak to vypadá ze strategického pohledu.

Nehodu Burtiho si pamatuju docela živě, vlastně většinu těch závodů kolem roku 2000,2001,2002, si pamatuju jasněji než třeba ty ze sezony 2010. Kimiho nehodu jsem chtěl vidět, z onboard kamery, to přiznávám. Ale jen kvůli tomu že mě zajímá co ho tak rozhodilo při návratu na trať, jako kdyby tam chyběl kus obrubníku nebo něčeho podobného, ale z toho vzdáleného záběru se to nepozná.

4 Michal Michal | 8. července 2014 v 21:59 | Reagovat

[3]: Sakra, u těch facek je špatný smajlík, měl tam být ten stejný co je níž.

Jen by mě zajímalo jestli jsi ten úpadek diváků, uvědomují i ti kteří mají tu moc něco s tím udělat. Pokud si to neuvědomí vidím to do budoucna ne moc růžově. Ale nechci se tady zase rozpisovat o všech těch věcech které bych ve F1 chtěl. Stejně to píšu tak často, že už to musíte znát nazpaměť :-D

5 Katf1 Katf1 | 9. července 2014 v 18:05 | Reagovat

[1]: Já myslím, že většina fanoušků neví, co chce. Myslím, že jde hlavně o týmy s historií jako i Williams apod. Ti mají už z dřívějška nějakou fanouškovskou základnu a je to podle mě určitě atraktivnější, když o titul bojují takové týmy - a neříkám to jako fanoušek Ferrari. Já porážku taky neunesu, ale... :-D

[2]: S tím určitě souhlasím. Já teda násilí jako takové úplně nesnáším, mám problém, když někoho kopou třeba jen ve filmu a hity v hokeji mě taky neberou, ale třeba Američani jsou po nich jako divý a chodí na hokej, aby viděli rvačky. A je fakt, že když se někomu něco takhle stane, tak to sleduje úplně každý a prostě to "prodává" V mém okolí se nedávno stala taková tragédie a je fakt, že jsem přemýšlela o takových věcech...

[3]: S tím, že pro každého je to závodění něco jiného souhlasím. Hlavně já třeba nezažila závodění dřív než v roce 2005, takže pro mě je třeba to "pravé" závodění z těch let.

A myslím si, že ti, co mají tu moc, si to taky uvědomují a právě proto tu jsou ty stupidity jako dvojnásobný počet bodů :-x

6 Zuzka Zuzka | E-mail | Web | 24. července 2014 v 18:53 | Reagovat

Veľmi pekne napísaný článok :)
Sme podobné v tom, že ani mne technika veľa nehovorí. Aj nech sa snažím akokoľvek, tie systémy asi nikdy nepochopím. Mňa zaujímajú tie spomínané boje, ktorých je tento rok požehnane ale akurát. A tiež tá ľudská stránka F1 je mi blízka. Napríklad keď som videla Daniela aký bol nadšený, musela som byť rada aj ja, pretože to bolo také úprimné :D
Ja by som zase rada videla vyhrávať McLareny, Ferrari a Williamsy :)
Dosť sa rozchádzame v tom Rosbergovi, mne je proste sympatickejší ako Hamík, ktorý je v tejto sezóne poriadne uplakaný.
Na súčastnej efjedničke by som nemenila nič, len ma štve, že to Bernie posiela niekam, kam nepatrí. Napríklad Rusko alebo Baku, veď to je hlúposť :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama