Listopad 2014

Jak Räikkönen rozdrtil Alonsa

30. listopadu 2014 v 16:43 | Katka |  Ferrari
Když byl Kimi Räikkönen oznámen ve Ferrari, napsala jsem článek s deseti důvody, proč kombinace Räikkönen - Alonso nedopadne špatně. Bohužel jsem si tenkrát smazala složku, ve které tenhle článek byl a tak jsem ho nikdy nezveřejnila. Šlo v něm ale o to, že pokud spolu budou bojovat (nejlépe samozřejmě o titul), tak to prostě nedopadne jako tenkrát s Hamiltonem, že jejich vztah nebude žádná katastrofa a že se prostě v jednom týmu snesou. Všechno bylo založené na tom, že spolu budou v závodech a v šampionátu bojovat. Jak daleko jsem tenkrát byla od pravdy…
Kimi Alonsa rozdrtí. Ukáže mu, jak se jezdí a kdo je tady pánem. To se po oznámení Räikkönena ozývalo. Je to úsměvné, když si na to zpětně vzpomenete. Já jsem žádné drcení nečekala a to ani z jedné strany. Nakonec k němu však přeci jen došlo… Spíš jsem čekala, že Kimi bude Alonsovi při nejmenším vyrovnaným soupeřem, ale nakonec bude tím lepším Alonso.

Když porazit kolegu nestačí

29. listopadu 2014 v 15:58 | Katka |  Jean-Eric Vergne
Předem říkám, že tenhle článek bude zaujatý. Píše ho koneckonců fanynka hlavního aktéra tohoto příběhu, jímž je Jean-Eric Vergne.

Mladý talentovaný závodník přišel do formule 1 v roce 2012. O rok později bojoval o místo v týmu Red Bull a letos v F1 odjel svou poslední sezonu.

Říká se, že váš největší soupeř je váš týmový kolega. Toho musíte porazit. Je to logické. Jezdec z vedlejší garáže má stejné auto a podmínky jako vy. Srovnávat piloty je tak mnohem snadnější. Jsi horší? Skončils! Jenže co když svého týmového kolegu porazíte a přesto on povýší a vy dostanete padáka? Přesně tohle je případ Jean-Erica Vergne.Sezona 2014: Shrnutí

25. listopadu 2014 v 12:05 | Katka |  Blog
A je konec. Letošní sezona byla v mnohém jiná a já si ji sakra užila. Bylo tam hodně momentů, které se mi nelíbily a spousta, ze kterých jsem měla naopak radost. Rozhodla jsem se, že to letos udělám tak, že napíšu ke každému pilotovi něco. Bude to tedy trošku delší. Takže pojďme na to!

1. Lewis Hamilton
Ještě před pár lety bych neřekla, že bych mohla být za jeho titul ráda. Hamilton byl prostě strašně dlouho můj nejméně oblíbený pilot… dokud se neobjevil Vettel. Pamatuju na Abu Dhabi 2010, kdy mou jedinou útěchou bylo, že to aspoň nevyhrál Hamilton. Pak už u mě Hamilton jen stoupal.
Dle mého si Lewis letošní titul zasloužil. Na začátku to pro něj byla dost smolná sezona, ale nakonec se vše obrátilo a tu smůlu "chytil" Rosberg. I když v konečném zúčtování to bylo 3:3. Nicméně ve vzájemných soubojích byl jasně lepší Lewis a prostě si to podle mě opravdu zasloužil.

Pomoc! F1 mě nepotřebuje!

17. listopadu 2014 v 18:58 | Katka |  Blog
Bernie Ecclestone si v posledních dnech neudělal zrovna moc přátel. Nadával na týmy a pustil se do Marussie a Caterhamu a hlavně do mladých fanoušků.

"Děti uvidí značku Rolex, ale půjdou si snad jedny koupit? Nemohou si to dovolit. Nebo náš další sponzor, UBS - tihle děti se o bankovnictví nezajímají. Nemají dost peněz, aby je mohli dát do banky. Nevím, proč se lidé chtějí dostat k takzvané 'mladé generaci.' Proč to chtějí dělat? Aby jim něco prodali? Většina těch dětí nemá peníze."

"Radši se dostanu k 70ti-letému chlapovi, který má spoustu peněz. Není tedy důvod se snažit o tyhle děti, protože si nic nekoupí a pokud se obchodníci na toto publikum chtějí zaměřit, měli by možná spolupracovat s Disney."

Jasně, Formule 1 mladé lidi vůbec nepotřebuje. Pořád se ještě za tu 'mladou generaci' považuju, takže bych si to měla brát osobně. Jasně, chápu to Bernieho uvažování. F1 je jeden velký obchod a proč se zaměřovat na někoho, kdo mu nepřinese peníze?

Poprvé s Jensonem Buttonem

17. listopadu 2014 v 17:11 | Katka |  Jenson Button
Kdo byl tvůj první hrdina, když jsi byl ještě dítě?
Asi Bananaman. Skutečný hrdina!

Jaká je tvá první velká cena, kterou si pamatuješ?
Byl to závod v Adelaide - pamatuju si světle žlutý Camel-Lotus.

Kolik ti bylo, když ses prvně rozhodl, že by ses chtěl stát jezdcem F1?
Asi když jsem byl teenager. Předtím, když se mě někdo zeptal: 'Chceš být jezdcem F1?' řekl jsem 'jo, jasně' - ale nerozumíte ještě, co přesně to znamená. Já chtěl řídit auta - to bylo všechno, co jsem chtěl - ale až jako teenager jsem si uvědomil, že F1 by opravdu mohla být možnost.

I just made a tea

13. listopadu 2014 v 10:08 | Katka |  Recenze
"Poprvé jsme potkali Flavia Briatoreho na GP Detroitu v roce 1988. Flavio nám byl představen jako 'Pan Benetton USA', protože byl zodpovědný za všechny americké obchody Benettonu. V té době jsme si mysleli, že je Flavio jen další z hostů Benettonu, ale brzy jsme zjistili, že za jeho přítomností stojí mnohem víc.
Tým se na začátku další sezony účastnil testů v Brazílii. Stuart a já jsme byli překvapení, když se tam objevil Flavio a přišel nás pozdravit.
Flavio řekl svým nenapodobitelným způsobem: ´Viděl jsem vás v Detroitu. Jak se daří?'
My na to: 'Je skvělé vás znovu vidět, pane ehm…' protože jsme si za boha nemohli vzpomenout na jeho jméno.
'Prostě mi říkejte Flavio' pomohl nám.
V Riu bylo jen málo vybavení, jen pár starých chatrčí, které sloužili jako společenská místnost, kuchyň a všechno dohromady. Vypadalo to jako opravdu divné místo, aby se tam ukázal nějaký host. Po chvíli se posadil a začal číst noviny. Auta hučela kolem a já se snažila uvařit oběd pro tým na dvou plynových plotýnkách. Flavio zvedl oči od novin a říká mi: 'Di, co je to za hluk?'
'Jaký hluk?'
'Ten hluk, z kterého mě bolí hlava.'
Došlo mi, že myslí auta na trati, takže jsem mu řekla: 'To jsou auta. Týmy testují.'
Flavio mě šokoval, když se zeptal: 'A co testují?'
Pomyslela jsem si: Ten chlápek neví nic. A tak jsem mu řekla - co nejzdvořileji jsem dokázala - 'No, testují jezdce a technické změny pro novou sezonu.'
Jen se na mě podíval a řekl: 'Jediné, co dělají, je, že jezdí dokola, vypadá to hloupě' a vrátil se ke svým novinám.
Lehce jsem se naklonila a řekla: 'Vy jste asi nikdy nebyl zapojen do motosportu, že?' načež opáčil: 'Znám jenom oblečení.'"
……


Šesté narozeniny!

10. listopadu 2014 v 8:30 | Katka |  Blog
Rok se s rokem sešel a můj blog může oslavit další narozeniny. Je to již šest let, co byl tento blog založen. Mně to ale přijde málo, možná je to proto, že přesně o dva roky a jeden měsíc dříve jsem založila stránku o Alonsovi. Tu jsem pak již před nějakou dobou zrušila, ale bylo by jí už 8 let.
Když se vrátím do doby před 8 lety, tak se toho změnilo opravdu hodně a nejen na tomto blogu. Tenkrát jsem chodila na střední a nyní mám úspěšně za sebou univerzitu a první rok v práci. Letí to hrozně.
Co se ale změnilo především, je Formule 1. Když jsem zakládala blog o Alonsovi psal se rok 2006 a Alonso bojoval o svůj druhý titul v řadě, který následně opravdu získal. Abych pravdu řekla, nepochybovala jsem, že by neměl další tituly v brzké době přidat a víme, jak to dopadlo. Tenhle blog jsem zakládala v roce 2008, kdy vrcholil souboj mezi Lewisem Hamiltonem a Felipe Massou. Tenkrát jsem Hamiltona vyloženě nesnášela a nikdy bych neřekla, že jsem schopná mu fandit. No a je rok 2014 a já mu v boji o titul fandím jako o život.
Za těch šest let se konaly dvě výrazné změny pravidel. Máme tu nové motory, KERS, DRS a řadu dalších změn. Především ale vládnou nové týmy. V roce 2008 vyhrál McLaren a pak týmy Brawn GP a Red Bull. Letos vyhraje Mercedes. Rozložení sil se hodně promíchalo.
Zkrátka a dobře formule 1 je teď úplně jiná a každý si musí odpovědět sám, zda je lepší nebo horší.
Změnilo se toho hodně i tady, na blogu. Dříve jsem psala i přes sto článků za měsíc a teď je těch článků třeba deset. Přiznávám, že jsem myslela, že blog zruším, že už psát nebudu a budu udržovat jen stránku na facebooku. Jenže se chci prostě čas od času rozepsat a na to zrovna facebook není nejlepší. Ještě zatím nevím, co přesně s blogem budu chtít udělat, ale spíše to vidím tak, že se tu budu vyjadřovat o různých aktuálních tématech. Výsledky, fotky tu už nebudou, ale spíše nějaké zamyšlení nebo tak. Tento týden tu pro vás mám připravené povídání o jedné knížce a po sezoně se určitě rozepíšu.
O aktuálním dění vás tak budu i dál informovat na facebooku - odkaz můžete najít v menu nebo hned pod záhlavím. Tam musím říct, že mi dělá radost, jak tam píšete :-) Vše hlavní bude tedy tam.
Na závěr vám samozřejmě chci poděkovat za vaši přízeň v těch uplynulých šesti letech. Bez vás by to nemělo smysl a skončila bych už dávno. S řadou z vás jsem se viděla i osobně, za což jsem moc ráda, protože bychom se za normálních okolností asi jen těžko měli šanci seznámit. Takže děkuju a snad si sem ještě najdete cestu, i když toho tu nebude tolik.
Katka

Nejoblíbenějším jezdcem se stává...

8. listopadu 2014 v 14:11 | Katka |  Nejoblíbenější jezdec roku 2014
Celý rok jste mohli hlasovat pro vašeho nejoblíbenějšího jezdce a nyní jsou konečně výsledky. Většinou každý rok je nějaké to překvapení a za to letošní považuji vítěze souboje o 3. místo, kde porazil Kimiho Räikkönena Nico Hülkenberg.

Zajímá vás tedy celé pořadí? Koho máte rádi nejméně? Stačí otevřít celý článek. Každopádně je asi jasné, kdo to letos vyhrál. Souboj o vítězství měl totiž podezřele jasný průběh a dopadl vítězstvím....

1. Fernando Alonso