Prosinec 2014

Jablko nepadlo daleko od stromu...

30. prosince 2014 v 19:13 | Katka |  Různé
Není nic neobvyklého, když synové jdou ve šlépějích svých otců. Vídáme to ostatně i v normálním životě. Formule 1 v tomto není výjimkou. Příští rok do Formule 1 přijdou Max Verstappen a Carlos Sainz, jejichž otcové jsou v motosportu známí. Jak však dopadli jejich předchůdci v porovnání se svým slavnějším příbuzným? Vybrala jsem několik jmen z posledních let, snad jsem na nikoho nezapomněla - pokud ano, budu ráda, když mi to připomenete.

Bruno a Ayrton Senna

Ayrton je společně s Michaelem Schumacherem zřejmě nejznámějším jezdcem Formule 1. Své děti bohužel nikdy neměl, Bruno je však jeho synovec. Určitě každý zná ten příběh, jak Ayrton řekl: "Pokud si myslíte, že jsem rychlý, tak počkejte, až uvidíte mého synovce Bruna." A tak jsme čekali a čekali a čekali…

Bruno však úspěchů svého strýce nikdy nedosáhl. Musíme však říct, že to neměl lehké. Bruno se pohyboval v motosportu od malička. Pocházel totiž ze závodnické rodiny. Tu bohužel potkala velká tragédie. Nejprve zahynul jeho strýc Ayrton a později při nehodě na motorce i jeho otec. Asi se nemůžeme divit, že mu pak maminka závodění zakázala. Bruno se tak k závodům vrátil až o mnoho let později, v době, kdy už třeba Daniil Kvjat jezdil v F1.

Do Formule 1 se dostal až v roce 2010 - to mu bylo 26 let! Skoro o 10 let více než bude v době debutu Verstappenovi (ano, musím si do něj opět rýpnout). Tenkrát však jezdil za beznadějné HRT a tam jak víte, bylo bodování prakticky nemožné. Nejlepším výsledkem pro něj tenkrát bylo 14. místo. Po sezoně to vypadalo, že pro Bruna kariéra v F1 velmi rychle skončí, jenže po něm v průběhu sezony sáhl Lotus, který jím nahradil Nicka Heidfelda. Bruno toho však nevyužil. Získal jen dva body za deváté místo ze závodu v Itálii a jinak se o body pokoušel marně.

Příliš mnoho ztrát...

27. prosince 2014 v 10:06 | Katka |  Blog
Je to něco přes rok a my jsme přišli o tři skvělé lidi. Nadějného mladíka, legendu Formule 1 a sympatickou jezdkyni, která dávala naději všem ženám, že možné je vše.

Maria de VIllota nečekaně zemřela loni v říjnu. Michael Schumacher skončil v bezvědomí po nehodě na rodinné dovolené na horách. Jules Bianchi havaroval během závodu v Japonsku.

Maria byla skvělá žena. Prakticky jste ji nemohli vidět jinak než s úsměvem na tváři. Dostala se až do Formule 1, kde dělala testovací pilotku stáje Marussia. Bohužel ji to nakonec stálo život.

Když testovala vůz Formule 1, nabourala do nákladní plošiny a přišla o oko. Když se pomalu vracela do života, nebylo to pro ni vůbec jednoduché. Jako každá žena si zakládala na svém zevnějšku a něco takového vás prostě musí ovlivnit. Navíc trpěla bolestmi. Statečně však s nepřízní osudu bojovala, a když už to vypadalo, že by to vše mohlo mít dobrý konec, přišla zpráva o její smrti.

Co potěšilo, co zklamalo aneb shrnutí sezony

25. prosince 2014 v 21:05 | Katka |  Blog
Na f1sports zveřejnili článek, ve kterém redakce odpovídala na pár otázek k letošní sezoně. Rozhodla jsem se, že na ně taky odpovím a vy určitě taky napište, jak byste odpověděli vy.

Závod roku

Já myslím, že letos o krásné závody nebyla nouze. Samozřejmě se jich pár nepovedlo (Rusko), ale těch pěkných bylo vážně dost. Jako první mě napadá Bahrajn, ve kterém to byla pořádná řežba mezi oběma kluky z Mercedesu, a bylo to hodně těsné. A jmenovala bych ještě jeden závod a to Maďarsko. Úžasný závěr, ve kterém o vítězství a vůbec pozice na stupních vítězů bojoval Daniel Ricciardo, Fernando Alonso a Lewis Hamilton a v úplném závěru se tam přimotal i Rosberg. Když se na to kouknu zpětně… vážně Alonso bojoval o vítězství? Každopádně nádherný závod a skvělé stupně vítězů.

Pilot roku

Nemůžu říct nikoho jiného než Lewise Hamiltona. Letos jezdil opravdu fantasticky, a i když byl dole, tak se nevzdal a stále bojoval a věřil. Samozřejmě měl pár slabších chvil - nějaké chyby, horší kvalifikace a dobře sehraná role oběti (tu už má ostatně dobře nacvičenou). Jako celek ale pro něj mám jen slova chvály a oproti Rosbergovi byl prostě o něco lepší a ten titul si zasloužil, i když mu k tomu samozřejmě pomohlo dominantní auto.

Krásné Vánoce

23. prosince 2014 v 20:14 | Katka |  Blog
Rok se s rokem sešel a my tu máme další Vánoce. Já bych Vám chtěla popřát, abyste svátky prožili šťastně a v poklidu a v příštím roce ať jste hlavně zdraví a šťastní.

A co bych popřála Formuli 1? Moc bych si přála, aby nás čekal další napínavý souboj o titul, který podle mě letos byl. Bylo by určitě lepší, kdyby se do souboje o titul přimotal i jiný tým (nejlépe Honda.. :D ).

Co bych si ale přála nejvíc je, aby se Formule 1 v rámci možností vzpamatovala, udělala konečně krok správným směrem a nevymýšleli nám pánové věci, o které nikdo nestojí.

Já bych pak byla spokojená, kdyby Fernando začal opět vyhrávat, aby se ukázalo, že ten přestup byl správným rozhodnutím. Taky bych přála Lotusu, aby zase zajížděl dobré výsledky. Williamsu, aby si minimálně udržel letošní výkonnost.

Na závěr musím vzpomenout i na dva jezdce, kteří si letošní Vánoce moc neužijí. Michaelovi Schumacherovi i Julesi Bianchimu přeji, aby dělali rychlé a velké kroky a nepřestávali bojovat za alespoň trošku důstojný život. Bojujte kluci!


Nováčci 2015

20. prosince 2014 v 13:15 | Katka |  Různé
Příští sezonu v F1 nebude jezdit sedm jezdců z letošní sezony, naopak oproti letošku budeme mít tři nové jezdce - ten nepoměr je dán absencí Caterhamu a Marussií. Já osobně mám radost ze dvou nováčků. Teď si trošku představíme tuhle trojici, co dokázala a tak podobně. A začneme pěkně zostra - nejkontroverznějším nováčkem.

Max Verstappen

Max Verstappen se narodil v roce 1997 a je mu tedy 17 let. V té době měl Michael Schumacher na svém kontě dva tituly mistra světa, Jacques Villeneuve vyhrál svůj jediný titul ve Formuli 1 a Sebastian Vettel už druhou sezonu jezdil v motokárách...

Max má závodění v krvi, jeho otec José závodil v F1, jeho maminka Sophie jezdívala motokáry, děda Paul jezdil GT a aby toho nebylo málo, tak strýc Anthony závodí ještě nyní.

První závody absolvoval Max v roce 2005 (Fernando Alonso v ten rok získává svůj první mistrovský titul), kdy začal závodit v motokárách. A v motokárách jezdil ještě loni - ano prosím loni!!!

Sbohem a šáteček

17. prosince 2014 v 10:26 | Katka |  Blog
Každý rok z Formule 1 odejde nějaký ten jezdec. Někdy to je velká hvězda (loni Mark Webber) a jindy jen další z řady jezdců, kteří se nedokázali prosadit. I letos není o odcházející piloty nouze a tak se pojďme podívat, koho v příští sezoně neuvidíme. Ještě dodám, že budu předpokládat, že toto složení startovního roštu je konečné a nepřijde žádný nový tým.

Esteban Gutierrez

Esteban odjel v Sauberu dvě sezony a já si osobně nepamatuju na nějaký jeho dobrý výsledek. Bodoval jen v jediném závodě!!! Podle mě měl odejít hned po první sezoně, protože na F1 prostě nemá. Taky by se do ní jinak než díky penězům nedostal. Dle mého názoru byl spolu s Chiltonem jednoznačně nejhorším pilotem a zbytečně zabíral místo někomu talentovanějšímu. O to překvapivější je, že si ho Ferrari vybralo jako svého testovacího jezdce. Já ale věřím, že v tom hrály jiné důvody než jeho schopnost řídit monopost F1 a že i kdyby se jednomu z jezdců něco stalo, tak by do závodu nenastoupil.

Formule E - tak trošku jiná show

14. prosince 2014 v 14:40 | Katka |  Formule E
Formule E má za sebou teprve tři závody. Zelená formule, která představuje budoucnost. Všude se mluví o ekologii, dělat něco ekologického je in. Člověk by si však ekologii s automobilovým sportem jen těžko spojil. Přesto letos vznikla ekologická formule a to během pouhých dvou let, kdy s touto myšlenkou přišel španělský podnikatel a bývalý politik Alejandro Agag.

Plně elektrické formule poháněné na elektrický pohon zvládnou zrychlit z 0 na 100 za ani ne tři sekundy a dokážou jet více než 240 km/hod. Oproti formuli 1 se tahle série liší strašně moc a to ve všech ohledech.

Formule E je jiná, jiná než všechny formulové série, které tu kdy byly. V čem konkrétně? Pojďme se na to trošku podívat.

Nelson Piquet na pódiu s potápěčskými brýlemi.


Škatulata hejbejte se!

13. prosince 2014 v 16:42 | Katka |  Blog
V top týmech se letos konalo zemětřesení, nezůstal tam prakticky kámen na kameni. McLaren, Ferrari a Red Bull změnili svá jezdecké složení a poslední dva týmy opustily jejich největší hvězdy. Já jsem se k těmto změnám zatím nevyjádřila a tak to teď mohu konečně napravit.

Red Bull - Vettel out, Kvjat in
U Red Bullu to bylo velké překvapení. Z ničeho nic totiž Vettel oznámil svůj odchod z týmu, který z něj udělal hvězdu a především čtyřnásobného světového šampiona. Jeho odchod budí rozporuplné pocity.

Vettel byl ještě loni suverénní vládce Formule 1. Adrian Newey mu postavil takřka neporazitelný vůz, s nímž válcoval bezmocnou konkurenci. Letos se výrazně měnila pravidla a Red Bull doplatil na nepovedenou pohonnou jednotku Renault, ale i další věci (nebudeme to všechno svádět na Renault). Red Bull tak po letech neměl vůz, se kterým by mohl Vettel vyhrát i s prstem v ruce a tak se čekalo, jak si s tím německý šampion poradí.Pár roku

10. prosince 2014 v 20:16 | Katka |  Ankety
Každým rokem sem přidávám různé ankety. Letos jsem jako loni od začátku sezony poctivě ukládala fotky, které by se mi do anket mohly hodit, ale bohužel se mi v průběhu roku rozbil notebook a tak je po fotkách. S pracovním notebookem je dělání takových anket na strašně dlouho a tak tu letos asi skoro nebudou. Udělala jsem alespoň anketu Pár roku a je možné, že to bude jediná letošní anketa, ale uvidíme.
Do ankety můžete hlasovat do konce roku. Snažila jsem se dát fotky z letoška, ale třeba u Vettela s Hannou je nemožné nějakou novou fotku najít, takže je tam jedna docela stará.


Esteban a Paola#KeepFighting

10. prosince 2014 v 18:20 | Katka |  Blog
Před pár dny světem proběhla slova otce Julese Bianchiho. Abych to shrnula, Julesův stav je stále stejný a tedy stabilní. Je to nicméně běh na dlouhou trať a tak nemůžeme čekat, že každý týden bude nějaká nová zpráva. Pokud však bude něco nového, tak o tom budeme informováni.

Když jsem si to četla, nedalo mi to si celý ten případ porovnat s tím Schumacherovým. Jde o to, jak se k celé věci staví rodina a management.

Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale líbí se mi, jak především tatínek Julese s fanoušky a médii komunikuje. A dle mě je to v porovnání s okolím Schumachera úplně odlišné.

Jasně, nemůžeme porovnávat slávu obou jezdců, jenže když si to vezmeme obecně, tak tam prostě rozdíl je. Já tedy do teď nevím, co vlastně Schumacherovi přesně je. To u Julese známe přesnou diagnózu.

Kolikrát jste tak třeba slyšeli nějaké zaručené informace, co vlastně Julesovi je? To u Schumachera pořád slýcháme spoustu diagnóz a všeho, ale ve skutečnosti víme maximálně, že se mu stal úraz během lyžování a není na tom zrovna nejlíp. Všechno ostatní si prakticky musíme domyslet.

A já si říkám. Má tohle jeho rodina zapotřebí? Je lepší, když si fanoušci myslí nějaké nesmysly - jedna paní povídala? Nebylo by jednodušší prostě lidi informovat?

O Julesovi víme, co mu je a víme, že je na tom pořád stejně. Asi nic víc znát nemůžeme, protože prostě nic nového není.

Poslední vyjádření o Schumacherovi bylo, že dělá pokroky. Jenže jaké pokroky? Jen krátce před tímto vyjádřením promluvil Schumacherův kamarád. Prý je ochrnutý, má problémy s pamětí a mluvením. A co na to jeho manažerka? Je to prý jeho názor.

Zatímco Bianchiho otec nás neustále informuje o synově stavu, Schumacherovo blízcí mlčí. Sem tam vydají neurčitou zprávu a to je vše. Je jisté, že každý by se v dané situaci rozhodl jinak a je těžké říct, co je správné a co ne. Nicméně s nedostatkem informací stoupá množství spekulací a právě ty se kolem Schumachera jen hemží. Nebylo by tak od věci, kdyby si Schumacherovi blízcí vzali od těch Bianchiho alespoň trošku příklad...