Příliš mnoho ztrát...

27. prosince 2014 v 10:06 | Katka |  Blog
Je to něco přes rok a my jsme přišli o tři skvělé lidi. Nadějného mladíka, legendu Formule 1 a sympatickou jezdkyni, která dávala naději všem ženám, že možné je vše.

Maria de VIllota nečekaně zemřela loni v říjnu. Michael Schumacher skončil v bezvědomí po nehodě na rodinné dovolené na horách. Jules Bianchi havaroval během závodu v Japonsku.

Maria byla skvělá žena. Prakticky jste ji nemohli vidět jinak než s úsměvem na tváři. Dostala se až do Formule 1, kde dělala testovací pilotku stáje Marussia. Bohužel ji to nakonec stálo život.

Když testovala vůz Formule 1, nabourala do nákladní plošiny a přišla o oko. Když se pomalu vracela do života, nebylo to pro ni vůbec jednoduché. Jako každá žena si zakládala na svém zevnějšku a něco takového vás prostě musí ovlivnit. Navíc trpěla bolestmi. Statečně však s nepřízní osudu bojovala, a když už to vypadalo, že by to vše mohlo mít dobrý konec, přišla zpráva o její smrti.Jen o několik týdnů později svět obletěla zpráva o nehodě legendárního Michaela Schumachera. Ten po nehodě na lyžích na rodinné dovolené upadl do bezvědomí a jeden čas nebylo ani jisté, zda přežije.

Kolem Schumachera se s informacemi zrovna moc neplýtvalo, víme jen, že dělá pokroky, ale co přesně to znamená, ví jen jeho nejbližší. Podle jeho kamaráda je Michael ochrnutý, má problémy s mluvením i pamětí. Jeho manažerka to však nechtěla komentovat. Je to prý jen jeho názor…

Můžeme tak pouze říct, že pro Schumachera to nikdy nebude ten starý život, jaký měl a ponese si už nadosmrti následky z oné nehody…

Aby toho nebylo málo, do třetice přišla nehoda Julese Bianchiho v Japonsku a jako na potvoru se tak stalo ve voze Marussie. Jules naboural do traktoru, který odklízel zbytky Sutilova monopostu a vše mělo dost tragické pokračování. Jules bojoval o život a jeho stav je i nyní velmi kritický, alespoň je však stabilizován.

Bianchi už byl převezen do Francie, zůstává však v bezvědomí a je jasné, že čím déle v něm bude, tím horší to bude mít následky. Normální život je vyloučen…

Formule 1 nám přináší spoustu radosti, bohužel pak přijdou rány jako tyhle. Co mi přijde vždy hezké, je jak se celá komunita spojí. Je jedno, jestli fandíte tomu nebo tomu, v tomhle jsme všichni zajedno.

V posledních letech se rovněž stalo pár ošklivých nehod - vzpomeňme na Roberta Kubicu v Kanadě či Felipeho Massu v Maďarsku. A když jsem zmínila Kubicu, musím připomenout i jeho velmi ošklivou nehodu v rally, kde mu hrozila dokonce amputace! Formule 1 tím pro něj skončila.

Dříve bylo nebezpečí mnohem větší, to riziko bylo obrovské. Vážná zranění i smrt byla prakticky na denním pořádku. My si odvykli nebo jsme to ani vůbec nezažili, že F1 je nebezpečná a to tak, že hodně. Oproti začátkům jsou tyhle nehody nic. Na dnešní dobu toho ale bylo víc než dost.

Je dost dobře možné, že se nám podobná vážná zranění budou zase pěkně dlouho vyhýbat. Já v to upřímně doufám. Nebezpečí však, jak se říká, číhá na každém rohu a nějaká zranění si mohou jezdci přivodit i mimo závodní víkend. Není divu, že týmy svým jezdcům zakazují adrenalinové sporty, při nichž se mohou jejich hvězdy zranit.

Poslední rok a čtvrt byl hodně těžký. Stále žijeme příběhy Schumiho a Julese. A musíme si je stále připomínat - už jen proto, že se nehody nevyhýbají šampionům a že Formule 1 prostě nikdy nebude plně bezpečným sportem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lilli Lilli | Web | 27. prosince 2014 v 10:22 | Reagovat

Pekný ale veľmi smutný článok. :-(
Ja som Mariu príliš neregistrovala, takže keď zomrela, bolo mi to síce ľúto, ale príliš som sa nad tým nezamýšľala. To isté so Schumacherom - povedala som si, že také veci sa jednoducho stávajú a tak ďalej. Ale keď havaroval Jules a to všetko, čo až doteraz píšu občas médiá, mám chuť prestať pozerať F1 a začať fandiť šachu alebo niečomu bezpečnému, kde sa peniaze nestavajú nad zdravie a ľudský život. Lebo mám pocit, že v F1 sú a vždy budú peniaze pred všetkým. :-(

2 NickyHayden NickyHayden | Web | 27. prosince 2014 v 15:52 | Reagovat

Je mi Schumiho a Julesovi rodiny moc líto, o to víc, že mám kamarádku, jejíž mamka má za sebou vážnou nemoc a operaci hlavy, a zrovna letos se mi po x letech ta kamarádka svěřila, že si skoro přeje, aby to bývala její mamka tehdy nepřežila, protože jí zůstaly trvalé následky, a ona už spoustu let žije doma s tělem svojí mámy, ve kterém už ale její máma není... Dost lidí by s ní asi nesouhlasilo, ale rodiny lidí, kterým se takové neštěstí stane, to musí mít skutečně neuvěřitelně těžké, a není divu, když se s tím někdo nedokáže vyrovnat. :-( Když už se jim to zdraví nemůže úplně vrátit, tak jim aspoň přejme, ať mají do toho boje všichni co nejvíce sil.

3 Katka Katka | 27. prosince 2014 v 21:49 | Reagovat

[1]: Já Schumiho dlouho nebrala moc vážně, myslela jsem si, že prostě jen spadl a dělá se z toho něco víc a u Marie jsem si v první chvíli, kdy jsem se dozvěděla o té nehodě, taky myslela něco podobného. Já se to totiž dozvěděla až v době, kdy bylo jasné, že to přežije. Každopádně ta smrt přišla hrozně nečekaně. Ale Julese jsem taky prožívala úplně jinak. Prostě to byl někdo, komu léta fandím, zatímco Schumachera jsem vždy nesnášela - tím nechce říct, že bych mu to přála, to vůbec, jen je to prostě jiné. A s tou bezpečností... F1 je nebezpečná, ale když si vezmeš, co se stalo třeba za posledních 10 let tam a co v hokeji, tak bych řekla, že mnohem horší věci se staly v hokeji, člověk každý rok čte, že někdo umřel, ochrnul nebo se vážně zranil. Takže i když je F1 nebezpečná, tak v porovnání s ostatními sporty je na tom minimálně podobně.

[2]: Já se s tím už taky setkala. Vlastně už zbyde jen ta tělesná schránka a ten člověk sice stále žije, ale jako kdyby ani nežil... Pro ty lidi okolo je to pak opravdu horší než kdyby ten člověk nežil. Ono to zní fakt hrozně, když to takhle napíšeme, ale...

4 Lilli Lilli | Web | 28. prosince 2014 v 6:10 | Reagovat

[3]: Je to dosť možné, že v hokeji je to horšie, musím povedať, že neviem, vôbec hokej nesledujem, ale keď som ho dakedy dávno pozerala, no, predsa len, nie sú nejako veľmi chránení tí hráči a teda s takými menšími úrazmi ako vybité zuby a podobné sa asi ráta. Takže tam som to dáko tak nebrala. Ale zas, v našej lige, ktorú som pozerávala sa, našťastie, také vážnejšie veci nediali, teda aspoň si momentálne neviem spomenúť na nič horšie ako krv z nosa alebo vybitý zub.

5 Katka Katka | 28. prosince 2014 v 12:04 | Reagovat

[4]: my měli skvělého hráče z mého města, vyhrál titul mistra světa, Stanley Cup, patřil k nejlepším obráncům světa, při jednom zápase ho zradilo srdce, nebýt rychlého zásahu lékařů, nepřežil by.. Teď tuším trénuje mladé kluky.. Těch problémů se srdcem má řada hráčů - i třeba fotbalisti - ale je fakt, že fotbalistů a hokejistů je oproti klukům v f1 mnohem víc

6 šárka šárka | Web | 28. prosince 2014 v 17:42 | Reagovat

To musela být fakt hrozná doba, když taková zranění i smrt byli v F1 naprosto běžné.To by asi dnes už vážně neprošlo aby se něco takového vysílalo v televizi..

7 Michal Michal | 28. prosince 2014 v 19:50 | Reagovat

Také doufám že na dlouhou dobu jsme si tato vážná zranění vybrali a že bude klidnější období. I když nějaká vážná nehoda se může stát kdykoliv, a nemusí to být přímo na závodní dráze. Zase jsme si aspoň připoměli že to závodění které máme tak rádi nikdy nebude úplně bezpečné, i když oproti dřívějším létům je ten pokrok velmi značný. Zítra by snad mohli zveřejnit nějakou informaci o Schumim, prostě jen aby jsme věděli jak na tom je.

Také mám jeden dost špatný zážitek, babička měla Parkinsonovu nemoc, a bylo dost hrozné ji sledovat jak se ten její stav pořád zhoršuje (bydlela s námi, tak dlouho dokud to vůbec šlo), navíc pak už ani moc nevnímala okolí, pamatovala si třeba věci co se staly před 30. lety, ale když jsem jí řekl ať zůstane sedět, tak jakoby mě neslyšela. Bylo to strašné... :-(  :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama