Červenec 2015

Jezdci vzpomínají na Julese (2)

24. července 2015 v 15:38 | Katka |  Jules Bianchi

Už jsem vám přinesla reakce na Julese z tiskové konference, tentokrát sem přidám i reakce ostatních jezdců. To bude na nějakou dobu poslední článek, zítra odjíždím do Maďarska, tak se ozvu někdy příští týden a podělím se o zážitky.

Fernando Alonso: "Všichni víme, že měl před sebou skvělou budoucnost, dokonce měl velkou šanci na místo u Ferrari. Mimo trať jsme spolu strávili spoustu času v Maranellu. Tři roky tréninku, cestování, fotbalu, vyjížděk na kole. Týden jsme spolu byli v roce 2012 na kempu v Lanzarote s Ferrari, byli jsme společně na pokoji, takže jsme trávili spoustu času spolu. Je to první ztráta za celou mou kariéru. Jezdili jsme spolu a teď je pryč, vždy bude v mém srdci."Jezdci vzpomínají na Julese

24. července 2015 v 14:19 | Katka |  Jules Bianchi
Závod v Maďarsku se ponese ve stínu úmrtí Julese Bianchiho. Všichni jsou myšlenkami trošku jinde a je těžké se plně soustředit na závodění.

Otázky na Julese padly i na tiskové konferenci. Jezdci byli dotázáni na svou oblíbenou vzpomínku.

Romain Grosjean: "Nedokážu vybrat jen jednu, protože jich bylo tolik. Myslím, že poprvé jsem slyšel jeho jméno v roce 2003. Byl v motokárách mnohem lepším jezdcem než já a byl o něco mladší. Pak mě následoval ve všech kategoriích a vyhrál všude. Myslím, že jsme toho s Julesem hodně sdíleli."Rozloučení s Julesem

22. července 2015 v 14:58 | Katka |  Jules Bianchi
Včera v 10 hodin proběhlo v Nice poslední rozloučení s Julesem Bianchim. Na pohřeb se sjela spousta lidí včetně fanoušků. Nechyběla ani celá řada osobností Formule 1 včetně samotných pilotů.

Pohřbu se rozhodl nezúčastnit Fernando Alonso, který se chce podle španělských médií rozloučit s Julesem soukromě a ne takhle veřejně před novináři a spol. Fernando prý byl od nehody v úzkém kontaktu s Julesovou rodinou, s kterou ho váží skvělé vztahy.

Pro mě byl ten den hodně náročný. Už před desátou jsem byla hodně nervózní a neustále koukala na hodinky, kdy to začne. Pak přicházela řada fotek, které byly hodně dojemné. Pro mě nejhorší byla trojka Maldonado, Massa a Vergne. Na všech třech bylo vidět, jak těžké to pro ně je a nejen samozřejmě pro ně. Navíc několik jezdců neslo i Julesovu rakev...

Já rozhodně nejsem připravená říct Julesovi sbohem a asi nikdy nebudu. Svým způsobem ho ale chci říct o víkendu v Maďarsku, kam pojedu na závod. Možná až tam mi to všechno dojde...

Fotky vám sem dávat nebudu, protože mi to nepřijde moc vhodné. Po obřadu si ale kluci šli sednout a zavzpomínat na Julese a ty fotky jsou krásné. Tak na Julese!


Vzpomínáme s úsměvem: Dvojrozhovor Jules a Sam Bird

20. července 2015 v 16:35 | Katka |  Jules Bianchi
Jules Bianchi si za svou závodnickou kariéru udělal spoustu přátel. Přátelství i mimo závodní dráhu si vytvořil se Samem Birdem. Ten jeho odchod nesl hodně těžce, když mluvil s moderátorem rádia BBC, neudržel se a s pláčem o Julesovi vyprávěl. Já bych ale teď chtěla připomenout jeden rozhovor, který se v GP2 pravidelně dělal a tedy rozhovor mezi týmovými kolegy. Jelikož je Sam Bird veselá kopa, tak se v tomto duchu nesl i celý rozhovor. Vybrala jsem pár otázek, které se mi nejvíc líbily. A musím říct, že když jsem si rozhovor včera četla, tak jsem se musela smát a zároveň plakat. Stále mi to přijde neuvěřitelné, že se to stalo...

Same, Jules nám řekl, že jsi ve vašem vztahu "máma."

Sam se směje.

Jules: Někdy si to prohodíme…

Sam: Doufám, že tu nejsme proto, abychom o tom mluvili. Tohle je mimo záznam! Mimo záznam!


Ciao Jules!

19. července 2015 v 20:32 | Katka |  Jules Bianchi
Moji milí čtenáři, nikdy by mě nenapadlo, že budu psát o smrti ve Formuli 1. Vždy jsem si myslela, že formule 1 a smrt k sobě už dávno nepatří a že Ayrton bude navždy posledním, kdo za svou lásku k rychlým vozům zaplatil životem. Za ta léta, co F1 sleduju, jsem zažila spoustu ošklivých nehod. Vzpomeňme na Roberta Kubicu nebo Felipeho Massu. Pak přišla tragédie v podobě smrti Marie de Villoty. A nyní na následky nehody zemřel i Jules Bianchi.

Celý jeho příběh je velmi smutný. Jules byl mladý kluk s velkým snem a především obrovským talentem. Když si přečtete reakce jeho soupeřů či jen lidí, kteří ho znali, zjistíte, jak úžasná osoba to byla. V F1 sice neslavil žádné pódium a jeho největším úspěchem navždy zůstanou jediné body z Monaka, přesto si vysloužil obrovský respekt soupeřů a i odborníky a fanoušky byl považován za hvězdu budoucnosti, jezdce, který měl jednou skončit ve Ferrari a který pro ně mohl získat spoustu titulů.

Opravdu stále nemohu uvěřit, že se něco takového stalo zrovna Julesovi. Znáte někoho, kdo by ho neměl rád?

Jules byl jen o pár dní mladší než já a i z mého pohledu byl prostě příliš mladý, měl celý život před sebou... Je neuvěřitelné, jak se vše ve zlomku sekundy může změnit...


The essential... Roberto Merhi

18. července 2015 v 5:23 | Katka |  Marussia/Virgin

Roberto Merhi je dalším jezdcem, který se rozpovídal v rozhovoru pro Formula1.com. Mně se tenhle rozhovor hodně líbí a to, i když Robertova fanynka nejsem. Když to ale porovnám s odpověďmi Maxe, tak je to nebe a dudy. Tedy aspoň v mých očích, no posuďte sami.

Jaké jsou základní prvky tvé předzávodní rutiny?
Rád poslouchám hudbu. Jakou? Speciální - nikdy to neprozradím!

Základní věci, které pomůžou vyhnout se stresu na letišti?
Letiště mi upřímně řečeno přijdou docela stresující a to, i když už jsem navštívil hodně z nich. Přijedu na poslední chvíli, ale pak se ještě více stresuju, ale nenávidím na letišti čekat. Vždy přijedu na poslední chvíli. Nechápu, jak to že mi ještě letadlo neuletělo - někdy to stihnu jen o jedinou minutu.


The essential… Max Verstappen

16. července 2015 v 16:49 | Katka |  Max Verstappen

Mám tu pro vás další rozhovor z oficiálních stránek F1. Tentokrát to bude Max Verstappen a já se přiznám, že se mi ten rozhovor líbí nejméně. Asi je to tím, že jsem zaujatá, ale mě prostě Max není vůbec sympatický a tímhle rozhovorem si mé sympatie nezískal.

Jaké jsou základní prvky tvé předzávodní rutiny?
Nic moc… Obléknu se, promluvím se svým inženýrem a jsem připraven na závod. Nemám nic zvláštního - žádný rituál, žádné voodoo, žádná meditace.

Jaký je základ pěkného večera?
Přátelé a noční klub - pak je vše vyřešeno.Změny ve formátu závodního víkendu: Ano nebo ne?

14. července 2015 v 9:30 | Katka |  Aktuálně
Poslední dobou se mluví o změnách ve Formuli 1 a nejvíce o změnách ve formátu závodního víkendu. A stejně jako jsme diskutovali nad osudem Kimiho Räikkönena, ráda bych, abyste mi napsali názor na tohle téma - trošku jsem přemýšlela, že bych zavedla nějakou rubriku, kde by byly články, ve kterých by se diskutovalo o různých aktuálních tématech. Zatím zkusím pár článků a uvidíme, jak se to ujme.

Nejdřív tedy k tomu napíšu něco já a budu ráda, když se pak přidáte v komentářích.

Já osobně jsem zásadně proti změnám ve formátu závodního víkendu. Podle mě se nemá měnit něco, co funguje a formát víkendu podle mě není špatný. Vezměme to hezky od začátku. V pátek jsou tréninky a na nich nevidím nic, co by se mohlo měnit. Nemyslím si, že tréninky mají být o zábavě, show. Smyslem je něco jiného. Navíc si nemyslím, že nějaké změny by přivedly k obrazovkám více diváků, protože se stejně jezdí v době, kdy normální člověk pracuje, popř. je ve škole.

Pak tu máme kvalifikaci a mně se součásná podoba líbí. Myslím, že určité napětí jí nechybí a nejednou přinese nějaké překvapení. Takže ani tady nevidím důvod pro změnu.

A závod? Jasně, něco by se změnit mohlo. Třeba bych o něco zkrátila maximální délku závodu, ale to je tak nějak všechno. Proč přidávat nějaké umělé prvky? Jak ukázal nedávný průzkum mezi fanoušky, umělé prvky nechtějí.

Mluví se teď hlavně o jakémsi sobotním sprintu s třetími vozy, obráceném roštu nebo dvou závodech. Já si ale nemyslím, že to je ta správná cesta. Myslím, že závod Formule 1 má být vrcholem víkendu a když budou dva? Navíc se opravdu jen prohloubí nadvláda zrovna dominující stáje. Obrácený rošt? Ten má podle mě smysl pouze při dvou závodech, protože proč by jinak chtěl někdo vyhrát kvalifikaci? A i tak mi to nepřijde fér.

A konečně, proč se Formule 1 inspiruje zrovna nižšími sériemi? Tam tyhle věci mají větší smysl, ale v F1? Nemyslím si.

Já si myslím, že F1 by měla řešit jiné problémy než formát závodního víkendu, protože zrovna to je ten nejmenší problém. Myslím, že se to chce zamyslet spíše nad pravidly.

A co myslíte vy? Změnili byste něco na formátu závodního víkendu a případně co?

Carlos a jeho hrdina Fernando

12. července 2015 v 8:01 | Katka |  Přátelství v F1
Ve Formuli 1 neexistuje přátelství, říká se. Přesto tam nejrůznější vztahy mezi závodníky vznikají. A jeden zvláštní je mezi Carlosem Sainzem Jr. a Fernandem Alonsem.

Kolem Fernanda se motalo hned několik jezdců. Dlouhou dobu to táhnul s Robertem Kubicou, se kterým tvořil takřka nerozlučnou dvojku. Po Kubicově nehodě v rally se začal více stýkat s Markem Webberem. Tohle kamarádství už je o něco zajímavější. Webber totiž o Fernandovi dlouho neměl valné mínění. Dokonce kvůli němu odmítl nabídku Renaultu. Později toho pak litoval, protože Renault i s Alonsem získal dva tituly mistra světa. Ale jak oba stárli, tak k sobě přeci jen našli cestu a myslím, že i dnes spolu mají velmi pěkný vztah.

To, co mezi sebou má ale Alonso a Sainz, je přeci jen trošku něco jiného než kdy měl Alonso s Kubicou a Webberem. Stačí se podívat na Carlose, jak k Fernandovi vzhlíží. Fernando je pro něj idol a vidíte to kdykoliv se na Alonsa podívá. U Alonsa mi to zase přijde, že je pro něj Carlos něco jako jeho nástupce. Myslím, že Fernando je velký fanoušek španělského sportu a vůbec velký vlastenec a určitě by tak rád měl svého pokračovatele v F1. Pojďme se teď společně na jejich vztah podívat trošku blíže a to především očima Carlose Sainze Jr.

První setkání Carlose a Fernanda.

Lewis pro ES Magazine

10. července 2015 v 19:47 | Katka |  Lewis Hamilton
Mám pro vás po strašně dlouhé době nějaký photoshoot. Nemůže být samozřejmě s nikým jiným než s Lewisem a co si budeme povídat, ty jeho fotky dokáží být dost vtipné.


The essential… Carlos Sainz

10. července 2015 v 19:06 | Katka |  Carlos Sainz Jr.
Mám tu pro vás rozhovor ze série The essential z oficiální stránky Formule 1. Vybrala jsem rozhovor s letošním nováčkem Carlosem Sainzem a myslím, že je dost zajímavý. Nejsem si ale jistá, jak se líbí tyhle rozhovory vám, protože tenhle typ článků většinou nikdo nekomentuje, tak prosím hlasujte v anketě pod článkem (nebo mi to napište do komentářů), ať vím, zda mám tyhle rozhovory překládat.

Jaké jsou základní prvky tvé předzávodní rutiny?
Carlos Sainz: Dělám pořád to samé. Moje postupy a rutiny jsou pořád stejné: 15ti minutové rozcvičení, pořád ty stejné cviky. Dělám to od loňska. Dostal jsem tip na to, jak jít do závodu s co největším sebevědomím.

Jaký je základ pěkného večera?
Holky.

Jaké základní věci musíš mít ve svém jezdeckém pokoji/motorhome?
Ve svém pokoji mám španělskou vlajku. Mám tam také spoustu fotek mých hrdinů: Rafaela Nadala, Fernanda Alonsa, Muhammeda Aliho, Alberta Contadora a Seve Balesterose - ti nejlepší z různých sportů!


Kimi u Ferrari: Ano nebo ne?

6. července 2015 v 18:26 | Katka |  Ferrari
Ahoj!

Tak se zase po čase hlásím s formulovým tématem. A tím bude Kimi Räikkönen. Mým přáním by bylo vyvolat velkou diskuzi o tom, zda bude nebo nebude Kimi u Ferrari pokračovat. Byla bych hrozně ráda, kdybyste se zapojili a vyjádřili svůj názor - ať už nezaujatý nebo zaujatý.

Kimimu letos u Ferrari končí smlouva a vypadá to s ním dost všelijak. Co jsem četla, tak by se mělo rozhodnout do Monzy, což už je za pár týdnů.

Asi víte, že já nejsem zrovna fanoušek Kimiho a že bych u Ferrari viděla radši kohokoliv jiného než jeho a Vettela. Ale i tak se zkusím zamyslet nad pro a proti. Můžete to v komentářích udělat taky tak.


Bonusový článek z Londýna

3. července 2015 v 8:48 | Katka |  Závody na vlastní kůži
A máme tu již zmíněný bonusový článek, který se tentokrát nebude týkat Formulí E ale trošku jiného sportu. Jestli si vzpomenete na mou desítku sportovních snů, tak určitě víte, že mým snem je navštívit Wimbledon. A právě to se mi částečně podařilo. Ti z vás, které mám na facebooku, už mohli vidět fotky, teď bych se o tomto zážitku ráda rozpovídala tady a rovnou do toho začlením i celkový zážitek z Londýna.

Nejprve k Wimbledonu. Tam jsem byla v neděli, tedy den před zahájením. Představovala jsem si, že by se tam mohla konat nějaká akce nebo by se šlo podívat na tréninky hráčů. Ještě před odletem jsem se to snažila zjistit a spíše to vypadalo, že se tam nic dít nebude, ale když už jsem v Londýně byla, tak jsem se tam podívat chtěla.

Když jsem se do Wimbledonského parku konečně dostala (opět mě to stálo trošku bloudění a hodně ptaní), přivítal mě obrovský park, kde lidé hráli kriket, cvičili, běhali a vůbec sportovali. Vedle byl krásný rybník, ve kterém dováděli labutě a kachny a do toho pluli plachetnice. Kurty však nikde v dohledu.


Formule E na vlastní kůži: Zklamání či překvapení? (3)

2. července 2015 v 8:58 | Katka |  Závody na vlastní kůži
Dneska tu pro vás mám třetí a zároveň poslední článek z londýnské Formule E. Zítra už vás čeká jen již několikrát zmiňovaný bonusový článek.

V tomhle článku bych vám závod Formule E chtěla ještě jednou trošku přiblížit a některé věci ukázat i na fotkách.

Takže začneme pátkem. Na následující fotce se můžete přesvědčit, jak plno tam na otevření eVillage bylo.


Formule E na vlastní kůži: Zklamání či překvapení? (2)

1. července 2015 v 8:18 | Katka |  Závody na vlastní kůži
Jak jsem slíbila, tak plním. Včera tu byl článek, co se mi na Formuli E nelíbilo a teď pojďme na tu lepší část. Tou bylo samozřejmě setkání s jezdci. V článcích o Formuli E jsem psala, jak hezky se ta série chová k fanouškům a mohla jsem se o tom přesvědčit sama.

Všechno začalo krátce po poledni, kdy se konala autogramiáda všech jezdců. Brzy se začala tvořit velká fronta a já měla štěstí, že jsem byla poměrně vepředu. Fronta se táhla opravdu daleko.

Nejdřív se připravily stoly s cedulkami a podpisovými kartičkami a nervozita fanoušků stoupala. Když pak se slávou přišli piloti, lidi řvali a začali se tlačit. Největší aplaus si vysloužil Jean-Eric Vergne, který pak svým fanynkám poslal vzdušné polibky. "Jean-Eric Vergne - Ladies man," ozvalo se vedle mě. Mimochodem, kdy získal Vergne tolik fanoušků? :D