Závodění v Česku: Plochá dráha

18. září 2018 v 16:55 | Katka |  Závody na vlastní kůži
V České republice je spousta možností, jak se dostat k dobrému motorsportu. Máme tu závody rally nebo třeba MotoGP. Každý rok se tady koná i závod ploché dráhy. Velká cena České republiky se jezdí na stadionu na Markétě a letos jsem se tam byla poprvé podívat.

Osobně jsem k ploché dráze neměla žádný vztah. Závod jsem neviděla několik let a vlastně nikdy jsem tento sport moc nesledovala. Když ale jo, tak mě vždycky docela bavil. Očekávání jsem od toho ale neměla vůbec žádné.

Tento článek píšu možná s křížkem po funuse, protože závod se jel v květnu, ale má to svůj důvod. (Dobře nebyl čas, ale musíme to na něco svést, no ne? :D ) Během pár týdnů by totiž mohly jít do prodeje lístky na příští rok a kdy jindy vás nalákat než teď?Slovem nalákat jsem vám napověděla, že se mi tam líbilo. Musím říct, že mě celá akce velmi mile překvapila a věřím, že máme zaděláno na novou tradici.

Ale teď už přímo k tomu, co tam můžete zažít. Závod se jede, jak už jsem zmínila, na stadionu Markéta, který je jen kousíček od metra Petřiny. Vstupenky jsem kupovala v předprodeji za 990 korun. Určitě se vyplatí to koupit hned, protože před samotným závodem je cena o několik stovek korun vyšší. Samozřejmě máte i na výběr z mnohem více míst k sezení.

Společnost mi celý den dělala Anča, jejíž článek si můžete přečíst tady. Plochá dráha se jede ve dvou dnech, kdy v pátek je trénink a vše ostatní v sobotu. My byly pouze v sobotu, ale myslím, že to stačilo.

Celá akce začala už několik hodin před startem závodu. V programu byla "Hudební produkce," no asi k tomu nic moc dodávat nebudu, protože nás to zrovna dvakrát nezaujalo. Každopádně fanoušci si mohli dojít i pro podpisy svých oblíbenců. Konaly se tam dvě autogramiády. Jedna byla od Monsteru a jedna pořádaná přímo pořadatelem. Ta od Monsteru byla docela vtipná. Kluci tam seděli za stolkem a podepisovali kartičky, zatímco Monster slečny je házely mezi fanoušky. Kontakt s jezdci nulový. Nicméně se tam objevil i jeden hrdinný závodník, jenž se odvážil přijít blíž a podávat je přímo nadšenému davu. Jeho jméno zní Tai Woffinden. O našem favoritovi tak bylo jasno. Já jsem měla vyhlídnutého ještě Emila Sayfutdinova, kterého jsem jako jednoho z mála znala.

Když už se pomalu blížil závod, zabraly jsme naše místa, která byla skvělá. Byly totiž na začátku první rovinky, výhled na trať i výsledkovou tabuli byl dobrý, takže jsme byly spokojené. Na co ale musím upozornit je, že vám tam hrozí i nebezpečí úrazu. Když kolem projedou závodníci, tak se zvedne vlna prachu a drobných kamínků. Pán za náma skončil s krvavou dírou na čele. Já pak prokapávala oči celou neděli.

Závody ploché dráhy se jezdí následovně. Nejprve se jezdí heaty, které rozhodují o postupu do semifinále, kam postoupí 8 jezdců a z nich čtyři do finále. Atmosféra byla ze začátku trošku vlažnější. Přeci jen ještě nešlo o všechno a jedna zkažená jízda nic neznamenala. S postupujícím se koncem se ale vše stupňovalo a konec byl úžasný.

Pro nás se vyvíjelo vše slibně, jelikož postoupili prakticky všichni naši favorité - mimo výše zmíněných i Nicki Pedersen. Semifinále i finále bylo plné kontaktů a to vyvolá samozřejmě vlnu vášnivé reakce fanoušků. Speciálně, když je v ochozech tolik polských fandů a na dráze ještě polští závodníci Janowský a Dudek. Když byl první zmíněný vyloučen, vyvolalo to velkou odezvu od jeho příznivců.

Do finále se nakonec dostala čtveřice závodníků - Dudek, Lindgren, Woffinden a Sayfutdinov. Poslední dva byli samozřejmě našimi největšími favority, ale Lindgren byl ten třetí vzadu. Člověka to strašně strhne a musí prostě proti většině polských fanoušků fandit někomu jinému. A finále to bylo naprosto dokonalé. Woffinden sice skončil už na začátku a Sayfutdinov nestíhal během závodu, nicméně souboj Dudka a Lindgrena stál za to. Polák vedl a až v poslední zatáčce a rovince se před něj dostal Lindgren. Nikdy bych neřekla, že budeme skákat radostí kvůli někomu, o němž jsem před pár hodinama neměla ani tušení. Nadšené jsme byly jako kdyby tam vyhrál Fernando.

Závody vás prostě strhnou, i když nejste fanoušek. Proto vám je moc doporučuju. Pokud máte rádi motorsport, tak nebudete litovat. Navštívila jsem za život už hodně sportovních akcí a tahle byla jedna z nejlepších. Jak už jsem řekla, brzy půjdou do prodeje vstupenky (loni jsem je kupovala v říjnu), takže neváhejte a zkuste to!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kiki Kiki | 8. října 2018 v 1:29 | Reagovat

A my Slováci zas máme tiež plochú dráhu v Žarnovici!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama