Blog

Sezona 2018: Komu (ne)fandím

20. ledna 2018 v 18:36 | Katka
Konečně už známe složení startovního pole pro nadcházející sezonu a já vám můžu představit mé oblíbence. Rozdělila jsem pole do několika kategorií a chtěla bych ke každému jezdci říct pár slov. Kdo mě sleduje už dlouho, tak asi ví, jak to s fanděním mám, ale myslím, že se to rok co rok trošku mění.

Nejdřív ale upozornění, že to není seřazeno podle oblíbenosti, ale v každé skupině zcela náhodně. Tak pojďme na to!

Nejvíc fandím

Fernando Alonso je moje jednička od prvního závodu a vždy bude. Letos bude jezdit McLaren s motorem Renault a já se na to osobně hodně těším. Jsem zvědavá, jak si to sedne a strašně doufám, že by mohl Fernando bojovat třeba i o bednu. Chtěla bych ho na ní vidět aspoň ještě jednou, tak snad se dočkám :-)

10 přání do nového roku

31. prosince 2017 v 12:49 | Katka
Milí čtenáři,

ráda bych vám popřála všechno nejlepší v nadcházejícím roce 2018. Hodně štěstí, zdraví, lásky a úspěchů. Prostě ať se vám daří!

A teď takových mých deset formulových přání pro sezonu 2018. Do komentářů mi pak klidně napište, co byste si přáli vy :-)

1) Závody na internetu

Tohle je trošku sobecké přání. Vůbec totiž nevím, jak to příští rok budu mít s Formulí 1 a jestli budu mít kde koukat. Jelikož se streamy bojuju, tak je pro mě lepší asi žádná Formule 1 než blbý stream a dobrý stream jsem ještě nezažila, takže tak :D Zatímco kvůli MotoGP si platím voyo a kdybych chtěla, tak si můžu zaplatit sledování Eurosportu na internetu, u Formule 1 o podobné možnosti nevím. A to je sakra škoda. Už jen kvůli tomu, že ne vždy jste někde u televize, zatímco telefon máte u sebe pořád. Pokud víte o možnosti zaplatit si sledování nějaké TV, kde vysílají F1, na internetu, dejte mi určitě vědět.

Co mám na srdci

24. dubna 2017 v 11:32 | Katka
Nelekejte se názvu článku, jen jsem nevěděla jak ho nazvat :D V poslední době se stalo hned několik věcí, o kterých jsem vám chtěla napsat a nebyl bohužel čas. Tak teď menší náprava :-)

VC Argentína - Abája a Pešek v akci

Včera se sice jelo v americkém Austinu, já bych se ale ráda vrátila k VC Argentíny. Karel Abrahám tam skončil v kvalifikaci druhý, což je obrovský úspěch pro český sport a možná se už ničeho takového nedožiju. Zní to asi trošku divně, ale šance moc velké nejsou. Neumíte si představit, jakou mi Kája udělal radost. Byla jsem hrozně dojatá a pyšná. Jak jsem tu už mnohokrát psala, Kájovi fandím a vždy jsem se ho zastávala, když se do něj lidi pouštěli. A že jich bylo. Nikdy jsem nepochopila, proč mají lidi tendenci úspěšné sportovce shazovat. Tomáš Berdych nikdy nic nedokázal, je to nula, co si nezaslouží být v Top 10. Bla bla bla. Co by za to jiné státy daly, kdyby měly hráče jeho kvalit? Abája je tam zase jen kvůli penězům svého táty. Protože nikdo jiný tam kvůli penězům není, že? Ale to už je zase jiný příběh.

Jak mě málem podvedli aneb zkušenosti s e-shopem Romaina Grosjeana

25. února 2017 v 17:09 | Katka
Bylo to úplně normální ráno, až na to, že mi zablikal mobil a tam zpráva od Romaina Grosjeana! Vyhrála jsem voucher na nákup v jeho e-shopu v hodnotě 100 EUR! Neumíte si představit mou radost. Dobře, nepsal mi to Romain, ale někdo z jeho oficiálního profilu. To ale vůbec nevadí :D

Takhle to všechno začalo. Byl konec října a měla se jet Velká cena USA. Romain měl na svém facebooku soutěž o zmíněný voucher a jelikož měl novou kolekci, která se mi strašně líbila, musela jsem se zúčastnit.

O pár dní později mi přišlo oznámení o výhře. Od té doby jsem byla na tom e-shopu pečená vařená a přemýšlela, co všechno si koupím. Do toho jsem každou chvíli kontrolovala e-mail, kam mi měli poslat kód voucheru. Trvalo jim to skoro týden!

TOP 20 nejoblíbenějších jezdců F1

18. února 2017 v 19:53 | Katka
Mám tu letos poslední žebříček. Tentokrát vám představím mé oblíbené i ty méně oblíbené jezdce. Seřadila jsem úplně všechny jezdce - je to přibližné, ale chtěla jsem ke každému něco napsat :D Určitě mi napište, komu fandíte a nefandíte vy.


1. Fernando AlonsoProstě Fernando - bez komentáře :D

EFMAG vychází již brzy

30. ledna 2017 v 20:26 | Katka

A je to tady. Již brzy vychází druhé vydání časopisu EFMAG. Momentálně probíhá dolaďování a grafické úpravy. Co se tam mimo jiné dočtete?

  • Jolyon Palmer - co jste možná nevěděli o loňském nováčkovi z Velké Británie
  • Zdravotní péče v F1 - co se stane, když někdo nabourá?
  • Modrá krev - šlechticové a princové v motorsportu
  • Lance Stroll - je to jen další platicí pilot?
  • Jorge Lorenzo - přestup roku v MotoGP

Šťastné a formulové!

24. prosince 2016 v 7:57 | Katka
Milí čtenáři,

je neuvěřitelné, jak ten čas letí. Už tu jsou další Vánoce a já bych vám ráda popřála pár věcí. Ještě předtím bych se ale vrátila k letošnímu roku.

Máme za sebou myslím krásnou sezonu, kde se o titul bojovalo až do posledního závodu a to je to, co snad všichni chceme vidět. Stala se spousta věcí - Pascal Wehrlein s Manorem poprvé bodoval, došlo k výměně Kvjata za Verstappena, Max vyhrál svůj první závod v barvách Red Bullu a v neposlední řadě ukončil kariéru Nico Rosberg, Felipe Massa (tady to ale asi tak jisté nebude) a přerušil kariéru Jenson Button.

Pro mě osobně byl takovým sportovním vrcholem olympijský výkon Lukáše Krpálka. Byl to rozhodně jeden z nejemotivnějších momentů, které jsem se sportem zažila :-) Mimo to bylo v MotoGP krásné vidět vyhrát nové kluky - Iannoneho, Millera, Vinalese či Crutchlowa. Ve Formulích mě potěšilo vítězství Daniela Ricciarda nebo ten neuvěřitelný výkon Fernanda v jednom ze závodů - bohužel si nevzpomenu, kde to bylo.

Úžasné pak bylo vidět živě závod MotoGP v Brně a Formule 1 v Budapešti. To pro mě byly taky takové vrcholy roku 2016.

S těmi hezkými momenty souvisí i ty smutné a já bych ráda vzpomenula i na ty, kteří tu s námi být nemůžou. Luisi, Julese, Marco a Shoyo, moc nám všem chybíte.

Na závěr bych vám všem ráda popřála krásné Vánoce a co nejlepší nový rok 2017. Ať se tu zase všichni za rok sejdeme. Co se týče Formule 1, tak já bych si přála boj o titul až do posledního závodu sezony. Ještě víc bych si přála vidět Fernanda na stupních vítězů, takže opravdu doufám, že McLaren se zvedne ještě víc a alespoň někdy o tu bednu zabojuje. Taky bych si přála na nejvyšším stupínku vidět Daniela Ricciarda - tomu klukovi to prostě musíte přát :-) Doufám rovněž, že se povede Romainovi Grosjeanovi a Carlosovi Sainzovi. Prostě ať se daří mým oblíbencům :D Každopádně ať se bojuje až do konce a ideálně třeba více týmů (mimo Ferrari samozřejmě :D).

Takže ještě jednou krásné Vánoce, ať najdete nějaký pěkný formulový dáreček pod stromečkem (určitě se pak pochlubte) a šťastný nový rok!

Katka

Dárky pro fanoušky F1 do 500 Kč

10. prosince 2016 v 21:17 | Katka
Už se opět blíží Vánoce a já pro vás mám opět tipy na dárky pro formulové fanoušky. Pročítala jsem loňský článek a je tam dost neaktuálních odkazů, takže jsem se rozhodla sepsat nový. Navíc jsem si dala výzvu najít dárky do 500 Kč. Jak se mi to podařilo?

1. Knížka

Pro mě byly knížky vždy nejkrásnějším dárkem a snad jsem nezažila Vánoce, kdy bych nějakou nedostala (a rozhodně nemusela být o F1).

Problém s knížkami o Formuli 1 je ten, že jsou většinou v angličtině. Já stejně jako loni odkážu na knihu o Marku Webberovi (kterou jsem ještě pořád nedočetla). Za 277 Kč jí můžete koupit zde a za 323 Kč jí mají v Luxoru.

Od necelých 200 Kč můžete koupit Úplnou historii (http://knihy.heureka.cz/formule-1-uplna-historie-tim-hill/#). Za nějakých 400 Kč koupíte Úplný obrazový průvodce Formule 1 (http://knihy.heureka.cz/f1-uplny-obrazovy-pruvodce-svetem-formule-1-hay-nicholls-adam/#).

Bohužel letos jsem nezachytila, že by vyšla nějaká nová knížka a tak nemám moc co doporučit. Mimo F1 určitě vřele doporučuju Tajný závod od cyklisty Tylera Hamiltona. Recenze na knížky můžete najít v rubrice - http://katf1.blog.cz/rubrika/recenze

10 let s blogem i s MotoGP

15. října 2016 v 10:21 | Katka
Tenhle týden se mi shodou okolností sešla dvě jubilea. Bylo tomu deset let, co jsem založila blog o Fernandovi a dnes je to přesně deset let, co jsem začala sledovat MotoGP. To jsem měla tehdy ale úspěšný týden :-)

Obě události jsou pro mě zpětně hodně důležité a dá se říct, že mi dost ovlivnily a změnily život. Je neuvěřitelné, že to je deset let, co jsem si založila blog o Fernandovi. S blogováním jsem začala navíc o něco dřív, když jsem ségře pomáhala s její stránkou. Zatímco jí to ale brzy přestalo bavit, já slavím deset let.

Především díky téhle stránce jsem získala přehled o F1. Chtěla jsem vám přinést věci, které si jinde nepřečtete, což je samo o sobě dost složité, takže jsem hledala informace všude možně. Když se tak zpětně na těch deset let podívám, tak nenacházím žádná negativa. Už jen to, že jsem se zlepšila v angličtině. Upřímně, nevím, jestli bych jí tak používala bez F1 nebo MotoGP a hlavně bez toho, abych vám překládala na blog. Říkala jsem to už tolikrát, ale musím to zopakovat. To nejvíc, co mi blog dal, je spousta nových přátel. A přesně kvůli tomu, to všechno stálo za to :-) Je to samozřejmě i místo, kde se můžu vypovídat a kde s vámi můžu diskutovat (i když přiznávám, poslední dobu nestíhám odepisovat na komentáře, ale všechny čtu!). Taky mě hrozně baví vymýšlet nové věci (EFMAG) nebo články (např. tipy na vánoční dárky). Doufám, že se vám tyhle novinky líbí a baví vás stejně jako mě :-)

Jak se ze mě stal fanoušek

27. srpna 2016 v 19:54 | Katka
Po delší době se zase hlásím. Chtěla bych vás trošku informovat, co je nového a tak. Minulý týden jsem byla v Brně na motorkách a opět to byl super zážitek. Jen tam chyběla jedna osoba a to ta, která se na vás směje z mého záhlaví. To je ale věc trošku jiná. Letos se nám povedlo potkat snad všechny, které jsme zatím úspěšně míjely, takže z tohoto pohledu to byl úspěšný výlet. Mým největším úlovkem bylo pak tílko A. Iannoneho, po kterém už delší dobu toužím (po tom tričku! :D ). Pokud by vás zajímalo, tak je to tohle - http://www.gpracingapparels.com/en/andrea-iannone/iannone-tank-top-original-woman.html. A pozor, na okruhu jsem za něj dala pouhých 15 EUR, takže to se vyplatí :D Z toho tílka jsem byla strašně nadšená - Eliška by vám určitě potvrdila, že jsem o ničem jiném nemluvila - že jsem si dokonce nechtěla brát tílko Jorgeho. Takže vidíte, že to byla velká láska :D

Chtěla jsem vám sem hodit fotky, článek jsem psát nechtěla, ale ještě se mi je všechny nepodařilo dostat do PC, takže nevím, jestli je sem pak dávat opožděně. Tak aspoň jednu mojí fotku Jorgeho :-)

Nový design

6. června 2016 v 15:38 | Katka
Po téměř roce je tu další nový design a bohužel opět se týká dalšího úmrtí. Já k tomu chci více napsat během týdne v delším článku. Luis Salom totiž vždy patřil mezi mé vůbec nejoblíbenější jezdce/sportovce a pořád je to pro mě neuvěřitelné. Potřebuju si to tak nejdřív srovnat v hlavě, než něco napíšu. Opravdu mě to moc zasáhlo, že bych to ani sama nečekala.

A všem, kdo jste mi psali, tak odepíšu snad v průběhu týdne, nějak to teď všechno špatně zvládám.

P.S. Nedivte se, že jsem zvolila růžovou barvu, byla to totiž vždy Luisova barva :-)

Život s vlajkou: Rozhovor s maršálem Formule 1

26. března 2016 v 18:29 | Katka
Tenhle rozhovor jste si mohli přečíst v časopisu EFMAG (http://katf1.blog.cz/1602/efmag-ke-stazeni), ale já bych ho ráda přidala i sem na blog. Je to rozhovor s maršálem Darrenem, který se pravidelně účastní závodu Formule 1 v Silverstone.

Jaké jsou tvé povinnosti coby vlajkového maršála? Co vlastně děláš?

Úlohou vlajkového komisaře je komunikace s jezdcem. Je to hlavně o varování před nebezpečím, které je před ním - například nehoda, maršálové na trati, změna povrchu trati, pomalé auto atd. Také ukazujeme, když je na trati safety car, když je trať čistá nebo když je o kolo dohání rychlejší auto. Většinou tak děláme vlajkou, ale v současnosti je stále více běžné použití světelných LED tabulí, které ovládají vlajkoví maršálové a race control. Ty jsou obvykle používány na větších akcích.

Jak bys popsal svůj závodní den během víkendu F1?

Brzký start, v 5:45 si vyzvednu vysílačku, pak snídaně a cesta autobusem na stanoviště. Pak si připravíme vlajky a další maršálové zkontrolují hasicí zařízení apod. Pak přijde inspekce z FOM a většina maršálů stojí podél trati a mává žlutou vlajkou. Pak se konají doprovodné série - Porsche Supercup, GP3, GP2. Mezi nimi máme test safety caru, kde máváme vlajkami, když kolem safety car projede. Pak začíná startovní procedura, otevře se pit lane a začne závod.

Komu fandím a komu nefandím ve Formuli 1?

27. února 2016 v 14:50 | Katka
Už jsem udělala žebříčky mých oblíbených jezdců v motorkách a teď je konečně na řadě F1. Nedokážu porovnat, komu fandím víc a tak jsem udělala několik kategorií. Myslím, že výsledky asi moc z vás, co mě znají, nepřekvapí.

Nejvíc fandím

Nejoblíbenější jezdec aneb vyhodnocení dotazníku

25. února 2016 v 18:27 | Katka
Konečně jsem se dostala k tomu, abych vyhodnotila dotazník, který jste tu mohli vyplnit. Takže kdo je nejpopulárnější? Čtěte dál a dozvíte se.

Takže kdo všechno hlasoval? Pokud bych vyhodnotila takového průměrného návštěvníka, tak by to byla Češka, které je mezi 21 a 25 lety a na můj blog chodí 1-3 roky. Právě 1-3 roky sem chodí polovina respondentů.

A komuže to nejvíce fandíte? Udělali jste mi radost, shoduje se to totiž s mým nejoblíbenějším pilotem :-)

10 sezon s Formulí 1

14. února 2016 v 17:52 | Katka
Už je to nějaký pátek, co jsem na F1 začala koukat. Konkrétně loni to byla desátá kompletní sezona, kterou mám za sebou. Nepočítám tedy sezonu 2005, kdy jsem viděla jen pár závodů. Myslím tedy, že je čas se za těmi deseti lety podívat.

2006


Na sezonu 2006 vzpomínám jen v dobrém. Byla to podle mě fantastická sezona s pro mě nejlepším možným koncem. Fernando začal sezonu parádně. Až do poloviny byl nejhůře druhý a na druhého Schumachera dosáhl jeho náskok 25 bodů a vzhledem k tomu, že tenkrát bylo za vítězství 10 bodů, tak to byl dost dobrý náskok. Schumacher ho pak sice stáhl tuším na nulu, ale Fernando to nakonec zvládl a radoval se z druhého titulu mistra světa. Michael pak na tiskovce oznámil, že ve Formuli 1 končí. No nebylo to báječné? Měla jsem ohromnou radost a očekávala jeden Alonsův titul za druhým. Ach jak jsem se pletla...

Ta sezona byla důležitá i z dalšího pohledu. Na konci roku jsem si totiž založila blog o Fernandovi (nebo spíš tedy estranky o Fernandovi).

Proč holky koukají na F1?

6. února 2016 v 13:02 | Katka
Proč holky koukají na F1? Toť otázka! Už dlouho chci tenhle článek napsat a teď přišla ta vhodná chvíle. Několikrát jsem se totiž setkala s názorem, že holky na Formuli 1 a vlastně asi na sport jako takový koukají jen kvůli pěkným klukům. A to není pravda! Tedy většinou. Tedy u mě. A věřím, že nejsem jen výjimka :-D Článek asi nebude odpovědí na otázku, proč holky koukají na F1, ale bude to o tom, proč na ni koukám já a proč je vzhled jezdce tak vedlejší. Do komentářů mi určitě napište, jak to máte vy - jestli fandíte podle toho, jak kdo vypadá a kluci můžou napsat, jak to mají v ženském sportu.

Formuli 1 miluju a není to proto, že jezdec XY má pěkný zadek a jezdec AB má krásné modré oči. Je to něco daleko víc. Formuli 1 mám ráda jako celek. Zbožňuju samozřejmě závody, ale Formule 1 není jen o nich. Mám ráda všechno to, co se děje mezi závody. Různé zákulisní hrátky, všechny ty spekulace a drby. Když vezmu třeba tenis, tak tam se člověk kouká na zápas od zápasu, sem tam si přečte rozhovor s tenistou a to je celé. Formule 1 nebo třeba i MotoGP je v tomhle podle mě jiné a děje se toho mnohem víc. Samozřejmě je rozdíl, když za rok odjedete dvacet závodů a odehrajete 70 zápasů.

Já jsem byla už od mala hrozně soutěživá, nenáviděla jsem porážky a rozplakat mě dokázala i prohra v Člověče nezlob se. I proto jsem se asi stala velkou sportovní fanynkou. Sportovní příběhy, soutěživost, rivalita. To vše na sportu zbožňuju.

Moje fanouškovská sbírka

9. ledna 2016 v 11:48 | Katka
Poprvé v novém roce se hlásím, doufám, že jste si všichni užili Vánoce a do nového roku vstoupili pravou nohou. V předchozím článku jsem psala, že plánuju článek o mé sbírce předmětů s tématikou Formule 1 a aby to nebylo moc krátké i MotoGP.

Knihy

Začněme hezky zlehka. Přiznám se bez mučení, moc knížek s tématikou Formule 1 jsem nečetla. Ono jich bohužel u nás není moc k sehnání. Vlastně nejen F1. Brzy jsem zjistila, že pokud si chcete přečíst nějakou zajímavou knížku, musíte hledat v knížkách anglických. Celkem mám knížek pět (z toho jedna o MotoGP) a tři z toho jsou v angličtině. Prakticky o všech jsem tu psala, tak jen stručně takový můj osobní žebříček.

Asi žádná knížka mě nikdy neoslovila tak jako ta o Jorge Lorenzovi. My story so far je fantastická knížka, kterou by si měl přečíst každý fanoušek MotoGP. Jestli bych o nějaké knížce měla napsat, že je má bible, tak je to tahle. A je o to cennější, že ji mám podepsanou i od samotného Jorgeho.

Kecací článek - o dotazníku, novinkách z F1 i blogu

31. prosince 2015 v 17:04 | Katka
Po dlouhé době se opět hlásím a předem varuju, že tohle bude asi hodně dlouhý článek. Za poslední dobu je toho hodně, o čem jsem vám chtěla napsat, ale nebyl čas. Proto tu je tenhle článek, ve kterém bych chtěla napsat spoustu věcí - od dotazníku, po novinky až po zhodnocení celého roku. Abych vám to usnadnila, tak vám napíšu vždy nadpisy, ať můžete některé věci přeskočit. Tak pojďme na to.

Odpovědi z dotazníku

Pokud jste ještě nevyplnili dotazník, určitě to udělejte zde - minimálně vyplňte komu fandíte nebo jak se vám líbila loňská sezona.

V dotazníku se objevilo několik otázek, na které bych ráda odpověděla. Hned několik otázek padlo na Julese. V menu jsem na přání přidala odkaz na jeho rubriku, pokud jste si toho ještě nevšimli. Jinak ale musím říct, že články o něm neplánuju. Těch důvodů je víc. Jednak už prostě nevím, co víc bych o něm psala. Ono toho zase tolik není. A nechci pořád psát, jak nám všem strašně chybí. Přijde mi to takové hraní na city. Ne že bych o něm už nikdy nic nenapsala, to rozhodně ne. Určitě tu bude článnek k nějakému výročí nebo tak. Teď jsem třeba četla díky Lilli krásný článek, co o něm napsal jamajský sprinter Blake. Tak možná časem se tu objeví k Julesovým narozeninám nebo k nějaké podobné příležitosti.

Články o legendách Formule 1 tu asi někdy budou (zatím si můžete pár článků přečíst zde). Jde o to, že je to časově hodně náročné. Já nad takovým článkem strávím i několik hodin a ten čas bohužel moc není. Každopádně jeden článek už mám a bude, i když v trošku jiné formě, než na jakou jste zvyklí, takže určitě je na co se těšit (tedy doufám).

Co se týče tohoto blogu, tak ho píšu jen já. Ne že bych se nějak vyloženě bránila spolupráci, no... i když asi jo. Kdyby můj blog byl koncipován trošku jinak, tak by se o tom dalo uvažovat, ale za současné situace určitě ne. Pokud bych ještě měla blog o Fernandovi, tak by to byla dobrá cesta, tady si ale opravdu zakládám na tom, že články píšu jen já. Jiné redaktory tu tedy opravdu nemám a mít nebudu.

P.S. Pozitivní články o Ferrari tu nebudou ani jednou za rok :D

Veselé Vánoce

24. prosince 2015 v 10:40 | Katka
Zdravím všechny čtenáře!

Já nevím, jak vám, ale mně letošní rok hrozně utekl. Jako by to bylo včera, co byly Vánoce a už je to tu zase. Chtěla bych Vám moc popřát krásné a klidné prožití vánočních svátků a hlavně všechno nejlepší do roku 2016, ať je lepší než ten letošní a všechno se Vám daří.

Také bych si přála, aby příští sezona F1 byla mnohem lepší, napínavější a těsnější než ta letošní. Podle mě tomu letos chyběl pořádný náboj.

Já osobně bych si přála mnohem lepší formu McLarenu, hrozně bych si přála, aby se v dobré formě vrátil Renault a aby to šlo týmu Haas s Romainem Grosjeanem. Samozřejmě bych ráda viděla napínavý souboj o titul, ve kterém bych ráda viděla již zmíněné týmy a také Red Bull.

Loučím se s vámi fotkou Lewisových pejsků a doufám, že pod stromečkem najdete to, co jste si přáli (a pokud dostanete nějaký formulový dáreček, určitě mi to tu napište :-)

Tak šťastné a veselé!
Katka

Tipy na dárky pro fanoušky Formule 1

12. prosince 2015 v 14:05 | Katka
Blíží se Vánoce a tak mě napadlo sepsat pár věcí, které by mohli fanoušky Formule 1 potěšit, pokud by je našli pod stromečkem. Samozřejmě vím, že už je docela pozdě, ale třeba sem zabloudí nějaký človíček, který hledá dárek pro fanouška Formule 1 a pomůže mu.

Já si osobně myslím, že kupovat dárek pro fanouška čehokoliv (od sportu po hudební skupinu) je hrozně lehké. Paradoxně jsem za svůj život dostala jen dva dárky, které jsem nečekala a souvisely s F1.

Pokud vás napadne ještě něco, co byste rádi našli pod stromečkem, určitě mi to napište do komentářů. A vložila jsem do článku spoustu odkazů, takže klikejte a prohlížejte.

1. Knížka

Knížka je klasika a myslím, že potěší každého fanouška. Za sebe bych doporučila knížku I just made a tea (psala jsem o ní zde) a pak Aussie Grit: My Formula One Journey od Marka Webbera. Tu jsem si třeba já teď koupila a myslím, že bude skvělá. Zatím jsem přečetla jen prolog, ale píše to Mark a on prostě vyprávět umí. Bohužel knížka není nejlevnější, většinou se prodává za 600 nebo 700 Kč a výš, já ale objevila jeden e-shop, kde ji měli za 400 Kč. Odkaz zde. Tyhle knížky jsou pouze v angličtině, takže se hodí pro ty, kdo angličtinu ovládají. Z českých bych zkusila třeba F1 - Úplný obrazový průvodce světem Formule 1 nebo Formule 1: Úplná historie. Špatná není Senna versus Prost, kterou jsem četla a myslím, že tím není co zkazit. Většinou ale ty nejzajímavější knížky nevychází v českém překladu, což je škoda. Určitě doporučuju kupovat knížky přes internet, protože vás vyjdou o desítky až stovky korun levněji.

TOP 10 mých nejoblíbenějších jezdců za posledních 10 let

8. prosince 2015 v 21:24 | Katka
Je to neuvěřitelné, ale letošní sezona pro mě byla desátá. Začala jsem koukat už v roce 2005, ale skutečnou fanynkou jsem se stala až o rok později. Deset let je docela dlouhá doba a já mám chuť to trošku zrekapitulovat, tak jsem si připravila tuhle top 10 (vůbec to není mou posedlostí vytvářet tyhle žebříčky). A možná tu do začátku příští sezony budou další články, ale nic neslibuju. (TOP 10 tu ale budou určitě, už se nemůžu dočkat na žebříček MotoGP)

Pokusila jsem se dát dohromady deset jezdců, kteří pro mě za tu dobu nejvíc znamenali. Nevím, jestli je nazvat úplně nejoblíbenějšími, ale asi jo. V té době, kdy jezdili, jsem jim asi opravdu nejvíce fandila. Ještě upozorňuju, že jezdci nejsou seřazeni podle oblíbenosti, ale jen tak náhodně.

Do komentářů mi pak můžete napsat, komu jste za ta léta, co F1 sledujete, fandili vy. A nezapomeňte vyplnit dotazník (odkaz nahoře v menu).

Robert Kubica

Dotazník katf1

27. listopadu 2015 v 16:14 | Katka
Zdravím všechny čtenáře!

Mám na vás menší prosbu. Už delší dobu jsem měla v plánu vytvořit dotazník, kde byste mi mohli poskytnout zpětnou vazbu. Dnes jsem to konečně zrealizovala.

Na níže uvedeném odkazu můžete vyplnit dotazník, který bude o tomto blogu, facebooku i o Formuli 1. Nemusíte odpovídat na všechny otázky, prvních pár otázek je povinných, další můžete případně přeskočit.

Moc by mi to pomohlo, ráda bych si udělala přehled, kdo jsou moji čtenáři a hlavně co rádi a neradi čtete.

Jinak ještě dodám, že celý dotazník je anonymní. Opravdu budu moc ráda, pokud ho vyplníte. Děkuju Usmívající se

Narozeniny + SOUTĚŽ

10. listopadu 2015 v 2:22 | Katka
Uběhl další rok a můj blog slaví už své sedmé narozeniny. Letí to neskutečně. A to můj první blog o Fernandovi by před měsícem slavil dokonce deváté narozeniny.

Nikdy vlastně nevím, co bych měla psát. Chtěla jsem vám poděkovat a přemýšlela jsem, jak nejlépe. Ráda bych vám udělala radost a tak jsem se rozhodla, že uspořádám menší soutěž a doufám, že by někomu mohla udělat radost. Mám tu pro vás čtyři podpisy, z toho dva jsou od bývalých jezdců Formule 1. Můžete tedy získat podpis Jean-Erica Vergne, Lucase di Grassiho, Nicolase Prosta a Salvadora Durana. Všichni jezdí ve Formuli E.

Přemýšlela jsem tedy, jaká pravidla by měla soutěž mít a nakonec jsem si řekla, že bude nejlepší, když budu moc vybrat vítěze lehce, aby o něm nebylo pochyb, žádné náhodné výběry apod. Proto to bude taková tipovačka.

Pravidla:

Zúčastnit se můžou fanoušci z České republiky a ze Slovenska a stačí jediné - tipnout si umístění jezdců Force Indie - Nica Hülkenberga a Sergia Pereze - v dalším závodě v Brazílii.

Hlasovat můžete do sobotní kvalifikace.

Své tipy pište do komentářů a nezapomeňte připsat svůj e-mail (stačí do položky e-mail v komentáři).

Hlasovat můžete i přes facebook, kde bude během dne status se soutěží - tam stačí dát like a napsat svůj tip.

Autogramy vyhraje ten, kdo se co nejvíce přiblíží výsledku Nica a Sergia. Pokud si přesně tipnete výsledek pilota, dostanete 10 bodů, za každou pozici, kterou neuhodnete, vám odečtu dva body. Pokud si tedy tipnete, že třeba Sergio bude na 8. místě a on ve skutečnosti bude 6., získáte šest bodů (snad je to pochopitelné). Při shodném počtu bodů, získá výhru ten, kdo svůj tip zaslal dříve.


Na závěr vám chci poděkovat za přízeň, protože díky vám to má smysl a díky vám mám pořád chuť psát. Takže děkuju a snad zase za rok :-)


Můj Dream Team

25. srpna 2015 v 0:03 | Katka
Pokud jste nebyli během letních prázdnin úplně mimo, určitě jste si všimli série článků na téma Dream team. A mě napadlo, proč si to taky nezkusit. V následujících řádcích vám napíšu o svém dream teamu - tedy jezdcích, šéfovi a vozu. Budu ráda, když mi pak do komentářů napíšete ten váš Usmívající se

Jezdci


Fernando Alonso


Mohla bych tu mít někoho jiného než Fernanda? Odpovím si sama - nemohla. Fernando pro mě byl, je a bude tím nejlepším jezdcem a někým, koho bych rozhodně ve svém týmu mít chtěla. Pokud se jedná o vysněný tým, tak Fernando v něm nesmí chybět. Samozřejmě v tom hrají roli ty roky, co mu fandím. Jenže Fernando prostě je jeden z nejlepších jezdců (pro mě ten nejlepší) posledních let a podle mě i historie. Takže své místo má u mě zcela zaslouženě.

Když fandíte doopravdy

13. srpna 2015 v 10:28 | Katka
Když jsem tak přemýšlela, o čem bych mohla psát a jaké články přednastavit (bohužel jich moc nebude), vzpomněla jsem si na sérii, kterou jsem začala a nedokončila. Měla být o různých kontaktech se sportovcemi. Psala jsem o tom třeba v článku Rozhovory s hvězdou. Nyní bych se chtěla zaměřit na sportovní akce, které jsem navštívila - to se navíc hodí, protože jsem momentálně v Brně na motorkách.

Před pár lety jsem si všechno sepisovala, kde jsem byla, koho jsem potkala apod. Už jsem toho ale nechala, ale mé zápisky se mi teď hodí (ne že bych si psala nějaký deníček, jen tam mám napsanou akci a kdy to bylo - a když už jsem u deníčku, škoda, že si ho nepíšu, lépe by se vzpomínalo :D).

Rozdělím to podle sportů a začít nemůžu jinak než mým milovaným hokejem.

TOP 9: From zero to hero

2. června 2015 v 13:25 | Katka
Přiznám se, že většinou, když někomu fandím, tak fakt FANDÍM a když někoho nemám ráda, tak ho fakt NEMÁM RÁDA. Párkrát se mi ale stalo, že jsem na někoho změnila názor a častější je, že jsem někoho ráda neměla a pak najednou začala. Když jsem o tom tak nedávno přemýšlela, tak mě napadlo, že bych to mohla sepsat a sama jsem byla zvědavá, na kolik jmen si vzpomenu. Je jich devět, to desáté mě ne a ne napadnout.

Tahle devítka bude napříč sporty, ale hlavní zastoupení tu budou mít jezdci MotoGP a F1. Tak pojďme na to.

Lewis Hamilton


Jestli bych dřív nevěřila, že někomu budu fandit, tak je to Lewis Hamilton. V letech 2007 - 2010 to pro mě bylo největší zlo ve Formuli 1 a vlastně i celém sportu. Nepřítel číslo 1. Pamatuju, jak mě to jeho jméno pořád pronásledovalo. To bylo samé město Hamilton, sportovní klub Hamilton, nějaký jiný sportovec Hamilton nebo filmová postava jménem Hamilton. Hamilton, Hamilton, Hamilton. Fakt jsem toho kluka nesnášela - tak jak člověk nesnáší sportovce (nic zlého jsem mu ale fakt nepřála, abyste mě nenařkli). Vše se začalo měnit v roce 2011, kdy jsem čím dál míň měla ráda Vettela. Pamatuju si ještě rok 2010, kdy mou jedinou útěchou bylo, že titul nebere Hamilton (už tehdy nebyl v mých očích Vettel o moc lepší). Od roku 2012 u mě pak Hamilton stále stoupal a to docela rychle. Možná to bylo tím vrkáním s Alonsem? Každopádně loni jsem Hamiltonovi fandila tak, jak bych nikdy nečekala, že mu budu schopná fandit a fandím mu i letos. V boji o titul rozhodně nejvíc ze všech. Pro mě je svým chováním Hamilton docela vzdálený, ale začala jsem na něj koukat trošku jinak, možná ho trošku víc chápat? Těžko říct, každopádně nyní patří mezi mé největší formulové oblíbence.

Hokejové vzpomínky

14. května 2015 v 12:29 | Katka
V České republice - jak jistě dobře víte - právě probíhá světový hokejový šampionát. A jak už jsem mnohokrát psala, jsem velký hokejový fanoušek. Tento článek jsem chtěla napsat někdy na začátku šampionátu, ale nebyl bohužel čas, tak ho snad dám dneska, když se hraje čtvrtfinále. Mimochodem vůbec si netroufám odhadnout, jak může dopadnout. Vidím to tak 50 na 50. Ale zpět ke článku, ráda bych zavzpomínala na své oblíbené hokejové momenty.

Nemůžu samozřejmě vynechat Nagano, protože to byl zlom, kdy se ze mě stal hokejový fanoušek. Tenkrát jsem chodila na první stupeň základní školy, a když hráli naši, tak se ve škole koukalo na televizi. Vzpomínám si, jak jsem se v neděli ráno brzo vzbudila, a naši koukali na finále, tak jsem se samozřejmě přidala. Pak už si jen pamatuju, jak venku jezdila auta s vlajkami.

Od té doby jsem pak pořád chodila za tátou a ptala se, kdy zase budeme hrát. Následoval zlatý hattrick, ze kterého mi zůstaly takové tři vzpomínky. První je zlatý gól Moravce ve finále proti Finům. Tenkrát jsem se - nevím proč - Finů hrozně bála a ten strach z nich mi ještě nějaký ten rok vydržel. Pro finále tak pro mě nebylo horšího soupeře, než je Finsko. Stále je pro mě Moravcův gól tím gólem číslo jedna, paradoxně si ho ale vůbec nepamatuju. Nevím, jak padl, jen je to pro mě prostě nejlepší gól, co kdy padl. :-D


Best of duben

2. května 2015 v 12:04 | Katka
Když jsem si před pár dny prohlížela statistiky blogu, napadlo mě, udělat novou rubriku Best of. Nevím, jak pravidelné to bude, to se ještě uvidí. A o čem by to mělo být? Samozřejmě o tom nejlepším tady na blogu, prostě všechny nej měsíce a zároveň takové shrnutí toho, co se v F1 za uplynuvší měsíc stalo a o čem jsem třeba nepsala.

V dubnu se odjely dva závody a oběma vládl úřadující světový šampion Lewis Hamilton. Ten si v kvalifikacích udržel svou letošní nadvládu a přidal na své konto další dvě vítězství, i když jeho cesta za výhrou v kvalifikacích i závodech nebyla úplně jednoduchá. V Číně mu dal v kvalifikaci zabrat jeho týmový kolega Nico Rosberg, když za Lewisem zaostal o pouhých 0,042 sekundy! V Číně se odjel velmi nudný závod, naopak nám to vynahradil Bahrajn, který byl alespoň v mých očích tím nejlepším dosavadním závodem. O zábavu se tam staralo hned několik pilotů. Fanoušky Kimiho určitě potěšila jeho snaha o vítězství, Valtteri Bottas zase předvedl parádní výkon, když za sebou dokázal držet Sebastiana Vettela. Do toho se nám konečně trošku projevil Nico Rosberg a třeba mě potěšil výkon Fernanda Alonsa.

Už jsem se tu zmínila o Nicu Rosbergovi, který působí tak trošku nervózně a zlomeně. Letos Lewisovi prakticky vůbec nestíhá a spíše bojuje s Ferrari než se svým týmovým kolegou, což je pro něj určitě velká rána. Kdo ví, jakou roli v tom hrají problémy doma, když jeho žena Vivian trpí nevolností a její těhotenství neprobíhá vůbec hladce. Když Nica vidíme na pódiu, tak to není zrovna nejhezčí pohled. Jeho naštvaný výraz mluví za vše a navíc je vždy před ním Lewis, jako na potvoru se hned třikrát na bednu dostal i jeho neoblíbený Vettel. Nico svou frustraci rozhodně neskrývá a jeho chování zrovna sympatie nevzbuzuje. Třeba po Číně se pustil do Hamiltona, který ho prý brzdil a zkazil mu tím závod. Lewis je prostě lepší a Nico to asi pomalu zjišťuje a ono to není zrovna příjemné zjištění. Takže se asi není čemu divit, když Nico svou nervozitu nedokáže skrýt. Nico by se měl ale vzmužit a chovat se jako chlap. Buď na sobě začne makat a dá do toho všechno, nebo se nechá přemoci emocemi a na Lewise nikdy mít nebude.

Změna směru aneb blog a já

28. dubna 2015 v 15:14 | Katka
Je to už takových devět deset let, co jsem začala blogovat. Paradoxně mě k tomu přivedla ségra - kdybyste ji znali, tak pochopíte. Tenkrát si založila stránku na dnes již neexistujícím bloguje.cz a já ji postupem času začala pomáhat. Abyste mě lépe pochopili, já jsem od malička milovala psaní, psala jsem si do sešitů příběhy a snila o tom, že jednou napíšu knihu. Psát si tedy vlastní blog bylo něco pro mě. Ségru to však brzo přestalo bavit a tak jsem na tu stránku psala už jen já. Pak jsem si vytvořila vlastní stránku a teď nevím, jaká to přesně byla - buď to bylo o jednom hokejistovi, nebo o Fernandovi. Každopádně založení stránky o Alonsovi pro mě znamenal zlom. V prvních letech, kdy jsem na F1 koukala, mě zajímal prakticky jen on a až později jsem se začala zajímat i o ostatní a o F1 jako celek. To jsem si založila tenhle blog.


Psaníčka s hvězdou

28. dubna 2015 v 1:47 | Katka
Mám tu pro vás další článek o rozhovorech s hvězdou. Jen připomenu, že jsem se před lety zúčastnila řady online rozhovorů se sportovci a těmito články na ně chci zavzpomínat a trošku se pochlubit, kdo všechno mi odpověděl (i když všechny je sem dávat nebudu) a hlavně se o těch sportovcích trošku rozpovídat.

Fernando Alonso nebyl jediným zahraničním sportovcem, který mi odpověděl. Další byla Blanka Vlašič, chorvatská výškařka. Musím se přiznat, že Blanka nikdy mezi mé oblíbenkyně nepatřila, nepůsobila na mě zrovna nejsympatičtěji. Nicméně když přijela do Česka, tak jsem nemohla nevyužít příležitosti se na něco nezeptat. A má otázka zněla, proč si myslí, že je nejlepší.

"Je lehké jednou vyskočit vysoko. Skutečně těžké je udržet se na vrcholu dlouho. Skákat na hranici svého osobního rekordu a překonávat ho. To se mi daří díky vytříbené taktice, kterou mi vštípil můj otec."
Blanka Vlašič

TOP 10 nejoblíbenějších týmů F1

24. dubna 2015 v 5:54 | Katka
Měla jsem tu milion šest žebříčků, ale chybí mi tu jeden - nejoblíbenější týmy F1 a teď to chci napravit. Sama nevím, jak se mi to podaří, protože to bude těžké porovnat. Nechci brát v úvahu jen jezdecké složení, ale prostě tým jako takový. Momentálně si jsem jistá jen prvním a posledním místem, tak jsem sama zvědavá, jestli to zvládnu.

1. Lotus

Jestli jsem měla někdy oblíbený tým, byl to Renault. A Lotus je pro mě pořád tým Renaultu. Potom co z týmu odešel Kimi a Boullier, stal se z něj opět můj nejoblíbenější tým. Navíc za ně jezdí můj druhý nejoblíbenější jezdec Romain Grosjean a pak Pastor Maldonado, který patří také spíše k těm oblíbeným jezdcům. Z managementu mi také nikdo nevadí a jejich tweety jsou legendární. Celkově mi jsou jako tým nejvíce sympatičtí a jsou prostě můj tým číslo jedna.

2. Williams

Původně jsem měla v plánu sem dát jiný tým, ale když jsem se koukla na seznam týmů a zapřemýšlela, z kterého mám nejlepší pocit (mimo Lotus), vyšel mi vítězně Williams. Ten mám ráda od té doby, co se k nim přidal Valtteri Bottas. Jejich jezdecká dvojice je mi sympatická, Frankovi Williamsovi to zase člověk prostě přát musí. Navíc k nim patří i Susie, kterou mám moc ráda. Stejně jako Lotus je mi tým jako takový sympatický a jediné, co mi na nich vadí, je Adrian Sutil…

3. Sauber

Přiznávám se, že jsem si původně myslela, že bude Sauber druhý, ale teď si ani nejsem jistá, jestli bych je neměla dát ještě o místo níže. Sauber jsem ještě minulou sezonu neměla vůbec ráda a to kvůli jejich jezdeckému složení. Letos jsem z jejich týmové dvojice byla trošku v rozpacích - tedy hlavně kvůli Marcusovi, Felipeho jsem vždy brala jako správnou volbu. Nakonec jsem si ten tým ale velmi rychle oblíbila a i díky tomu, že si vybrali mojí otázku, jim patří krásné třetí místo.

Rozhovory s hvězdou

21. dubna 2015 v 1:27 | Katka
Je to už pár let, co jsem propadla online rozhovorům se sportovci. Vydrželo mi to pár let. Člověk to jednou zkusí a pak nemůže přestat. Je totiž krásné, když vám váš oblíbenec odpoví na váš zvídavý dotaz a mně se to povedlo už několikrát. Musím však přiznat, že už jsem se dlouho podobného rozhovoru nezúčastnila, řekla bych tak čtyři roky. V tomhle článku bych se o pár takových rozhovorech ráda zmínila.

Pro mě tím nejdůležitějším a zlomovým okamžikem byl rok 2009 a návštěva Fernanda Alonsa v Praze. Tenkrát jsem soutěžila o to, abych se s Fernandem mohla setkat - samozřejmě to dopadlo špatně, ale alespoň trošku mi to o pár let později vynahradila výhra promítání filmu Senna, kde byl i jeho synovec Bruno. Zpět k Fernandovi. Tenkrát na idnes pořádali online rozhovor s fanoušky a nebyla bych to já, abych to s Fernandem nezkusila.

Musím říct, že když jsem se o tom rozhovoru dozvěděla, vůbec jsem nevěděla, na co se zeptat. Nakonec jsem ale sesmolila celý seznam otázek, ještě jsem je psala v angličtině, protože mi přišlo divný je psát česky - nakonec je v angličtině i zveřejnili… Čekala jsem, až zapnou možnost otázky vkládat a pak je jednu po druhé odeslala. Ani nevím, jestli jsem tenkrát čekala nějaký úspěch, ale to co přišlo se mi zdá neskutečné i nyní. Fernando totiž odpověděl na 11 otázek a hned 4 byly moje! Vám to možná nepřijde jako něco velkého, ale pro mě to tenkrát bylo a vlastně je dodnes.

Já se vždy zajímala o vztahy v paddocku, kdo se baví s kým a tak jsem se musela zeptat i na to, kdo je jeho nejlepší kamarád v F1 a hlavně, zda jde mít v F1 kamaráda a jeho odpověď mě moc potěšila :-)

F1 všude kolem nás

15. dubna 2015 v 1:00 | Katka
Formule 1 není sport, který by v našich končinách sledovaly statisíce lidí. Zeptejte se lidí, co Formuli 1 nesledují, aby vyjmenovali nějaké jezdce nebo tým. Lidé zřejmě zmíní Ferrari a Michaela Schumachera. Možná někdo zmíní i někoho ze současného pole. Když jsem se třeba o F1 bavila s kolegou, kolegyně, která s námi v tu chvíli byla, řekla, že zná podle jména jen Alonsa. F1 zkrátka u nás není, co se popularity týče, na úrovni hokeje, fotbalu nebo tenisu. U tenisu věřím, že mnohem více lidí zná Djokovice, Federera nebo Nadala. Hokej a fotbal je kapitola sama o sobě. O to větší mám radost, když se s Formulí 1 setkám i v běžném životě.


10 důvodů, proč nemám ráda Kimiho

7. dubna 2015 v 22:25 | Katka
V jednom z předchozích článků jsem psala, že tento článek zveřejním až v létě, ale zvládla jsem to dřív a do léta se mi nechtělo čekat.

Vím, že tímhle článkem můžu naštvat spoustu lidí, ale berte to jen jako můj názor, můj pohled. Neříkám, že to, jak na mě Kimi působí je přesným odrazem toho, jaký je. Rozhodně mu taky nepřeju nic špatného, což nepřeju opravdu nikomu. Zkrátka a dobře Kimi nikdy nepatřil mezi mé oblíbence, byl vlastně vůbec první jezdec v F1, kterému jsem nefandila. No a tímhle článkem bych chtěla napsat, proč se za ta léta stal jedním z mých nejméně oblíbených jezdců.

Doufám tedy, že to vezmete s nadhledem a nikdo se neurazí, protože to opravdu není záměrem tohoto článku. Myslím, že každý má nějakého neoblíbeného jezdce a našel by spoustu důvodů, proč ho nemá rád. Navíc by bylo přeci strašně nudné, kdybychom všichni fandili stejným jezdcům.


1. Prostě Kimi

Tohle je něco, na co jsem hodně alergická. Když Kimi mluví sprostě, řekne nějaké to I don't know a I don't care nebo jinou podobnou hlášku, popřípadě když vyjede na svého závodního inženýra, fanoušci hned začnou říkat, že je to prostě Kimi. Veškeré jeho přešlapy se omlouvají tím, že je to prostě Kimi. A mě to už dávno přestalo bavit (bavilo mě to vlastně někdy?). Kdyby to, co říká a dělá Kimi, dělali jiní jezdci, tak se k tomu přistupuje úplně jinak. Jako nezlobte se na mě, ale říct, že byl "srát" mi nepřijde ani trošku vtipný a už vůbec ne slušný, natož abych z toho měla druhý vánoce.

TOP 10 mých nejméně oblíbených sportovců

4. dubna 2015 v 14:20 | Katka
Vím, že jsem psala, že už tu žádná TOP 10 nebude, ale… No nebudu říkat, že už tu žádný žebříček letos neuvidíte, protože na léto plánuju napsat deset důvodů, proč nefandím Kimimu Räikkönenovi - jestli si pamatujete podobný článek o Vettelovi, tak tohle bude stejné.

Tentokrát bych se ráda zaměřila na největší sportovní záporáky - tedy alespoň v mých očích. Jak jste se tady již mohli dozvědět, sleduju spoustu sportů, i když ne tak moc, jak bych chtěla. A bez pořádného záporáka není prostě pořádné fandění :D Každopádně když jsem dávala dohromady deset jmen, zjistila jsem, že to vlastně není vůbec lehké, i když jsem myslela, že těch sportovců, které nemám ráda, bude daleko víc. Já to mám ale spíš tak, že nefandím určité skupině. Asi to bude znít divně, ale prostě někdy nefandím určité národnosti. V zimních sportech třeba hodně vyhrávají Norové, tak jim automaticky nefandím, protože chci, aby vyhrávali i jiní. Američani třeba vyhrávají všude, tak jim také nefandím.

Za tu dobu, co sport sleduju, jsem měla opravdu spoustu "nepřátel" - nevím, jak jinak je nazývat. Jenže můj názor na ně se třeba změnil. Dříve by tu určitě byl třeba skokan na lyžích Ahonen nebo Rafael Nadal (ne že bych mu teď fandila, ale objevil se někdo horší). Když jsem teď přemýšlela o tom desátém, přemýšlela jsem i o Kimim nebo Alexi Marquezovi. No nakonec jsem si vzpomněla na jiné jméno. Mám ale takový blbý pocit, že jsem na nějakého velkého "padoucha" zapomněla. Teď už ale dost řečí a jdeme na to.

Sebastian Vettel (F1)


Mohl by v mé desítce "zloduchů" chybět někdo z F1? Rozhodně ne. První rok mého sledování formulí 1 by tu byl Kimi Räikkönen, kterého by pak vystřídal Michael Schumacher a Lewis Hamilton. Nyní je tu Vettel. Když kouknu na všechna ta zmíněná jména, jen na Hamiltona jsem změnila názor a začala mu fandit. No ale teď k Vettelovi. Už jsem ostatně psala důvody, proč mu nefandím, ten seznam by se ale klidně mohl neustále prodlužovat a prodlužovat. V poslední době mi hrozně vadí ta jeho snaha být vtipný. Mně totiž vždycky přijde spíš trapný než vtipný. Taky mi přijde, že se chce hrozně zalíbit fanouškům. Vím jedno, Vettelovi nikdy nebudu schopna fandit a ani mu přát úspěch. Prostě to nejde. Neříkám, že je nejhorší pilot na světě, ale jen proto, že vyhrává nebo jezdí ve Ferrari, mu přece nemusím fandit.

TOP 10 mých sportovních snů

15. února 2015 v 20:43 | Katka
Já vím, že jsem říkala, že už žádný žebříček tvořit nebudu, ale když já si nemůžu pomoc :-D Šárka na svém blogu napsala článek o svých snech spojených s motorsportem a já samozřejmě nemůžu zůstat pozadu. Já to ale udělám trošku širší a vezmu všechny sporty dohromady. Musím ale říct, že nevěřím, že se mi ty sny splním, maximálně minimum z nich. Já jsem ohledně plnění svých snů dost pesimistická, takže jsou to prostě jen sny, které asi vždy jen sny zůstanou.

Na druhou stranu musím říct, že jsem si pár svých snů splnila. Mám takovou pětku svých nejoblíbenějších sportů a všechny jsem viděla živě. Už je to dost dávno, kdy jsme si splnila přání a viděla hokejový zápas, kde hrál můj nejoblíbenější hráč Patrik Eliáš. Byla jsem také na baráži Davis Cupu se Švýcarskem, i když tam to moc nevyšlo, protože jsem většinu času hledala správnou polohu, ze které něco uvidím a nebudu muset koukat do sloupu. Také jsem byla na MS v biatlonu v Novém Městě, což bylo něco, protože ta atmosféra byla senzační a rozhodně bych se tam ráda někdy znovu podívala. Před lety jsem také byla na F1 a viděla jsem Fernanda Alonsa a navíc zrovna získal pódium - prostě co víc si přát? Poslední roky jsem pak byla v Brně na motorkách. Plus k tomu přičtu skvělé zážitky s Tour de Ski, která před několika lety měla zastávku i v Praze a to byla rovněž super atmosféra, škoda, že už se tu nejede.

Pro mě je velkou bariérou to, že nemám auto (no dobře, spíš nemám řidičák a auto samozřejmě taky ne, ale to by se s řidičákem dalo půjčit). Ono je totiž dost těžké se dostat třeba do Nového Města nebo do Harrachova hromadnou dopravu, když tam chcete jen na otočku. V tomto žebříčku je navíc několik hodně finančně náročných snů, které vyjdou na desetitisíce, a já si tedy nejsem jistá, že bych byla ochotná je investovat.

Snažila jsem se vybrat ty největší přání. Samozřejmě bych chtěla navštívit spoustu dalších závodů - třeba by mě lákal jiný závod MotoGP (plus tam by mě lákala akce bratří Espargarů, kteří pořádají po sezoně takovou party s fanoušky, a myslím, že setkání se svým fanklubem pořádá i Jorge Lorenzo), již zmíněný biatlon, slalom, cyklokros nebo třeba vodní slalom. Bylo by toho hodně. Jak koukám, tak už nyní jsem se dost rozepsala, takže radši pojďme na to.

TOP 10 nejoblíbenějších sportů

7. února 2015 v 18:26 | Katka
Další žebříček je tady a já vám slibuji, že je už letos poslední :-D V tomhle vám tentokrát představím mých 10 nejoblíbenějších sportů. Já jsem velký sportovní fanoušek a tak koukám na spoustu sportů a mnoho z nich se v žebříčku neobjeví. Chtěla jsem udělat i něco jako nejoblíbenější sportovci, ale já fandím hlavně našim, tak by to nebylo tak zajímavé, nicméně v této desítce vám ty své oblíbence napíšu. Tak pojďme na to.
Hokej

Jestli je nějaký sport, o kterém si jsem jistá, že se na něj budu dívat pořád, je to hokej. Je to prostě dokonalý sport, který má všechno. Je akční, napínavý, patříme tam ke špičce. Koukám na něj už od mala a rozhodně se nemám k tomu přestat. Už jsem o tom ale psala ve svém žebříčku nejoblíbenějších hokejistů, takže se nebudu víc rozepisovat. Nevím, jestli je hokej můj nejoblíbenější sport, protože tu je ještě F1 a řekla bych, že jsou si v mých očích tyto dva sporty rovny. Pokud by se hrál zápas MS a jel závod F1, tak bych přepínala jako blázen :-D

TOP 10 nejoblíbenějších hokejistů

25. ledna 2015 v 18:52 | Katka
Ano, je tu další žebříček. Fakt mě to začalo bavit, že bych udělala žebříček na všechno :-D Tentokrát se s vámi podělím o mé nejoblíbenější hokejisty. A rozhodně to nebylo lehké rozhodování. Osm jmen bylo jasných, ale poslední dvě dala zabrat. Mám totiž hodně hráčů, které mám ráda, ale chtěla jsem vybrat opravdu jen desítku. Trošku se tedy bojím, že jsem na někoho zapomněla.

A proč tu je zrovna žebříček hokejistů? Hokej jsem totiž vždy milovala. Vše začalo během Nagana, kdy jsem byla tak ve druhé třetí třídě a tam jsem hokeji propadla. Místo vyučování jsme koukali na hokej a všechno to vyvrcholilo zlatem. Následoval zlatý hattrick a moji první idolové - tím asi prvním byl Milan Hnilička. Pořád si pamatuju, jak po jednom titulu vystupoval z letadla, na očích sluneční brýle, rozdával podpisy a prostě to byl strašný frajer :-D Navíc jsme měli takovou hokejovou třídu. Letěly u nás hokejové kartičky, ty jsme různě měnili a podobně. Další zlom pak nastal v sezoně 2004/2005, kdy byla v NHL výluka, a hráči přišli hrát do Evropy. Tak jsem začala sledovat naši extraligu, ruskou ligu, rok na to pak i NHL.

Svůj přehled o dění v hokeji jsem však ztratila, když jsem začala pracovat. Přeci jen hokej musíte sledovat každý den (NHL, KHL) a na to jsem neměla čas. Trošku mě to mrzí, ale co se dá dělat.

TOP 18 nejoblíbenějších jezdců F1

11. ledna 2015 v 15:05 | Katka
Do začátku sezony ještě chybí nějaký ten pátek, ale pole pro příští rok je již plné - pokud tedy nepřijde nějaký další tým. A proto jsem se rozhodla zaškatulkovat jezdce podle toho, jak jim fandím či nefandím. Ostatně už jsem to tu několikrát dělala. Stejně jako loni jsem si vytvořila tabulku (na konci článku) a když jsem se na ní podívala, tak až na jednu kategorii bylo všude jen pár pilotů a tak jsem je zkusila seřadit od nejoblíbenějšího po nejméně oblíbeného. U řady jezdců bylo těžké se rozhodnout, zda mám radši toho či toho a tak to ve skutečnosti může být trošku jinak. Tak pojďme na to.

1. Fernando Alonso

Jaké překvapení! To jste určitě nečekali :-D Ano, už je tu zase. Fernando je prostě moje naprostá jednička a upřímně řečeno si neumím představit, co by se muselo stát, aby první nebyl. Alonso je určitě osoba, která vyvolává v lidech rozporuplné emoce. Jedni ho milují a jedni nenávidí, prakticky nic mezi není. Uznávám, že Alonso má k dokonalosti daleko, ale já na něm mám ráda i ty špatné vlastnosti. Přeci jen nikdo není dokonalý a dokonalost bývá nudná. Proto mu budu i dál fandit a doufat, že třeba ten třetí titul vyjde, i když tomu přestávám věřit čím dál tím víc…

Příliš mnoho ztrát...

27. prosince 2014 v 10:06 | Katka
Je to něco přes rok a my jsme přišli o tři skvělé lidi. Nadějného mladíka, legendu Formule 1 a sympatickou jezdkyni, která dávala naději všem ženám, že možné je vše.

Maria de VIllota nečekaně zemřela loni v říjnu. Michael Schumacher skončil v bezvědomí po nehodě na rodinné dovolené na horách. Jules Bianchi havaroval během závodu v Japonsku.

Maria byla skvělá žena. Prakticky jste ji nemohli vidět jinak než s úsměvem na tváři. Dostala se až do Formule 1, kde dělala testovací pilotku stáje Marussia. Bohužel ji to nakonec stálo život.

Když testovala vůz Formule 1, nabourala do nákladní plošiny a přišla o oko. Když se pomalu vracela do života, nebylo to pro ni vůbec jednoduché. Jako každá žena si zakládala na svém zevnějšku a něco takového vás prostě musí ovlivnit. Navíc trpěla bolestmi. Statečně však s nepřízní osudu bojovala, a když už to vypadalo, že by to vše mohlo mít dobrý konec, přišla zpráva o její smrti.

Co potěšilo, co zklamalo aneb shrnutí sezony

25. prosince 2014 v 21:05 | Katka
Na f1sports zveřejnili článek, ve kterém redakce odpovídala na pár otázek k letošní sezoně. Rozhodla jsem se, že na ně taky odpovím a vy určitě taky napište, jak byste odpověděli vy.

Závod roku

Já myslím, že letos o krásné závody nebyla nouze. Samozřejmě se jich pár nepovedlo (Rusko), ale těch pěkných bylo vážně dost. Jako první mě napadá Bahrajn, ve kterém to byla pořádná řežba mezi oběma kluky z Mercedesu, a bylo to hodně těsné. A jmenovala bych ještě jeden závod a to Maďarsko. Úžasný závěr, ve kterém o vítězství a vůbec pozice na stupních vítězů bojoval Daniel Ricciardo, Fernando Alonso a Lewis Hamilton a v úplném závěru se tam přimotal i Rosberg. Když se na to kouknu zpětně… vážně Alonso bojoval o vítězství? Každopádně nádherný závod a skvělé stupně vítězů.

Pilot roku

Nemůžu říct nikoho jiného než Lewise Hamiltona. Letos jezdil opravdu fantasticky, a i když byl dole, tak se nevzdal a stále bojoval a věřil. Samozřejmě měl pár slabších chvil - nějaké chyby, horší kvalifikace a dobře sehraná role oběti (tu už má ostatně dobře nacvičenou). Jako celek ale pro něj mám jen slova chvály a oproti Rosbergovi byl prostě o něco lepší a ten titul si zasloužil, i když mu k tomu samozřejmě pomohlo dominantní auto.

Krásné Vánoce

23. prosince 2014 v 20:14 | Katka
Rok se s rokem sešel a my tu máme další Vánoce. Já bych Vám chtěla popřát, abyste svátky prožili šťastně a v poklidu a v příštím roce ať jste hlavně zdraví a šťastní.

A co bych popřála Formuli 1? Moc bych si přála, aby nás čekal další napínavý souboj o titul, který podle mě letos byl. Bylo by určitě lepší, kdyby se do souboje o titul přimotal i jiný tým (nejlépe Honda.. :D ).

Co bych si ale přála nejvíc je, aby se Formule 1 v rámci možností vzpamatovala, udělala konečně krok správným směrem a nevymýšleli nám pánové věci, o které nikdo nestojí.

Já bych pak byla spokojená, kdyby Fernando začal opět vyhrávat, aby se ukázalo, že ten přestup byl správným rozhodnutím. Taky bych přála Lotusu, aby zase zajížděl dobré výsledky. Williamsu, aby si minimálně udržel letošní výkonnost.

Na závěr musím vzpomenout i na dva jezdce, kteří si letošní Vánoce moc neužijí. Michaelovi Schumacherovi i Julesi Bianchimu přeji, aby dělali rychlé a velké kroky a nepřestávali bojovat za alespoň trošku důstojný život. Bojujte kluci!

Sbohem a šáteček

17. prosince 2014 v 10:26 | Katka
Každý rok z Formule 1 odejde nějaký ten jezdec. Někdy to je velká hvězda (loni Mark Webber) a jindy jen další z řady jezdců, kteří se nedokázali prosadit. I letos není o odcházející piloty nouze a tak se pojďme podívat, koho v příští sezoně neuvidíme. Ještě dodám, že budu předpokládat, že toto složení startovního roštu je konečné a nepřijde žádný nový tým.

Esteban Gutierrez

Esteban odjel v Sauberu dvě sezony a já si osobně nepamatuju na nějaký jeho dobrý výsledek. Bodoval jen v jediném závodě!!! Podle mě měl odejít hned po první sezoně, protože na F1 prostě nemá. Taky by se do ní jinak než díky penězům nedostal. Dle mého názoru byl spolu s Chiltonem jednoznačně nejhorším pilotem a zbytečně zabíral místo někomu talentovanějšímu. O to překvapivější je, že si ho Ferrari vybralo jako svého testovacího jezdce. Já ale věřím, že v tom hrály jiné důvody než jeho schopnost řídit monopost F1 a že i kdyby se jednomu z jezdců něco stalo, tak by do závodu nenastoupil.

Škatulata hejbejte se!

13. prosince 2014 v 16:42 | Katka
V top týmech se letos konalo zemětřesení, nezůstal tam prakticky kámen na kameni. McLaren, Ferrari a Red Bull změnili svá jezdecké složení a poslední dva týmy opustily jejich největší hvězdy. Já jsem se k těmto změnám zatím nevyjádřila a tak to teď mohu konečně napravit.

Red Bull - Vettel out, Kvjat in
U Red Bullu to bylo velké překvapení. Z ničeho nic totiž Vettel oznámil svůj odchod z týmu, který z něj udělal hvězdu a především čtyřnásobného světového šampiona. Jeho odchod budí rozporuplné pocity.

Vettel byl ještě loni suverénní vládce Formule 1. Adrian Newey mu postavil takřka neporazitelný vůz, s nímž válcoval bezmocnou konkurenci. Letos se výrazně měnila pravidla a Red Bull doplatil na nepovedenou pohonnou jednotku Renault, ale i další věci (nebudeme to všechno svádět na Renault). Red Bull tak po letech neměl vůz, se kterým by mohl Vettel vyhrát i s prstem v ruce a tak se čekalo, jak si s tím německý šampion poradí.


#KeepFighting

10. prosince 2014 v 18:20 | Katka
Před pár dny světem proběhla slova otce Julese Bianchiho. Abych to shrnula, Julesův stav je stále stejný a tedy stabilní. Je to nicméně běh na dlouhou trať a tak nemůžeme čekat, že každý týden bude nějaká nová zpráva. Pokud však bude něco nového, tak o tom budeme informováni.

Když jsem si to četla, nedalo mi to si celý ten případ porovnat s tím Schumacherovým. Jde o to, jak se k celé věci staví rodina a management.

Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale líbí se mi, jak především tatínek Julese s fanoušky a médii komunikuje. A dle mě je to v porovnání s okolím Schumachera úplně odlišné.

Jasně, nemůžeme porovnávat slávu obou jezdců, jenže když si to vezmeme obecně, tak tam prostě rozdíl je. Já tedy do teď nevím, co vlastně Schumacherovi přesně je. To u Julese známe přesnou diagnózu.

Kolikrát jste tak třeba slyšeli nějaké zaručené informace, co vlastně Julesovi je? To u Schumachera pořád slýcháme spoustu diagnóz a všeho, ale ve skutečnosti víme maximálně, že se mu stal úraz během lyžování a není na tom zrovna nejlíp. Všechno ostatní si prakticky musíme domyslet.

A já si říkám. Má tohle jeho rodina zapotřebí? Je lepší, když si fanoušci myslí nějaké nesmysly - jedna paní povídala? Nebylo by jednodušší prostě lidi informovat?

O Julesovi víme, co mu je a víme, že je na tom pořád stejně. Asi nic víc znát nemůžeme, protože prostě nic nového není.

Poslední vyjádření o Schumacherovi bylo, že dělá pokroky. Jenže jaké pokroky? Jen krátce před tímto vyjádřením promluvil Schumacherův kamarád. Prý je ochrnutý, má problémy s pamětí a mluvením. A co na to jeho manažerka? Je to prý jeho názor.

Zatímco Bianchiho otec nás neustále informuje o synově stavu, Schumacherovo blízcí mlčí. Sem tam vydají neurčitou zprávu a to je vše. Je jisté, že každý by se v dané situaci rozhodl jinak a je těžké říct, co je správné a co ne. Nicméně s nedostatkem informací stoupá množství spekulací a právě ty se kolem Schumachera jen hemží. Nebylo by tak od věci, kdyby si Schumacherovi blízcí vzali od těch Bianchiho alespoň trošku příklad...

Sezona 2014: Shrnutí

25. listopadu 2014 v 12:05 | Katka
A je konec. Letošní sezona byla v mnohém jiná a já si ji sakra užila. Bylo tam hodně momentů, které se mi nelíbily a spousta, ze kterých jsem měla naopak radost. Rozhodla jsem se, že to letos udělám tak, že napíšu ke každému pilotovi něco. Bude to tedy trošku delší. Takže pojďme na to!

1. Lewis Hamilton
Ještě před pár lety bych neřekla, že bych mohla být za jeho titul ráda. Hamilton byl prostě strašně dlouho můj nejméně oblíbený pilot… dokud se neobjevil Vettel. Pamatuju na Abu Dhabi 2010, kdy mou jedinou útěchou bylo, že to aspoň nevyhrál Hamilton. Pak už u mě Hamilton jen stoupal.
Dle mého si Lewis letošní titul zasloužil. Na začátku to pro něj byla dost smolná sezona, ale nakonec se vše obrátilo a tu smůlu "chytil" Rosberg. I když v konečném zúčtování to bylo 3:3. Nicméně ve vzájemných soubojích byl jasně lepší Lewis a prostě si to podle mě opravdu zasloužil.

Pomoc! F1 mě nepotřebuje!

17. listopadu 2014 v 18:58 | Katka
Bernie Ecclestone si v posledních dnech neudělal zrovna moc přátel. Nadával na týmy a pustil se do Marussie a Caterhamu a hlavně do mladých fanoušků.

"Děti uvidí značku Rolex, ale půjdou si snad jedny koupit? Nemohou si to dovolit. Nebo náš další sponzor, UBS - tihle děti se o bankovnictví nezajímají. Nemají dost peněz, aby je mohli dát do banky. Nevím, proč se lidé chtějí dostat k takzvané 'mladé generaci.' Proč to chtějí dělat? Aby jim něco prodali? Většina těch dětí nemá peníze."

"Radši se dostanu k 70ti-letému chlapovi, který má spoustu peněz. Není tedy důvod se snažit o tyhle děti, protože si nic nekoupí a pokud se obchodníci na toto publikum chtějí zaměřit, měli by možná spolupracovat s Disney."

Jasně, Formule 1 mladé lidi vůbec nepotřebuje. Pořád se ještě za tu 'mladou generaci' považuju, takže bych si to měla brát osobně. Jasně, chápu to Bernieho uvažování. F1 je jeden velký obchod a proč se zaměřovat na někoho, kdo mu nepřinese peníze?

Šesté narozeniny!

10. listopadu 2014 v 8:30 | Katka
Rok se s rokem sešel a můj blog může oslavit další narozeniny. Je to již šest let, co byl tento blog založen. Mně to ale přijde málo, možná je to proto, že přesně o dva roky a jeden měsíc dříve jsem založila stránku o Alonsovi. Tu jsem pak již před nějakou dobou zrušila, ale bylo by jí už 8 let.
Když se vrátím do doby před 8 lety, tak se toho změnilo opravdu hodně a nejen na tomto blogu. Tenkrát jsem chodila na střední a nyní mám úspěšně za sebou univerzitu a první rok v práci. Letí to hrozně.
Co se ale změnilo především, je Formule 1. Když jsem zakládala blog o Alonsovi psal se rok 2006 a Alonso bojoval o svůj druhý titul v řadě, který následně opravdu získal. Abych pravdu řekla, nepochybovala jsem, že by neměl další tituly v brzké době přidat a víme, jak to dopadlo. Tenhle blog jsem zakládala v roce 2008, kdy vrcholil souboj mezi Lewisem Hamiltonem a Felipe Massou. Tenkrát jsem Hamiltona vyloženě nesnášela a nikdy bych neřekla, že jsem schopná mu fandit. No a je rok 2014 a já mu v boji o titul fandím jako o život.
Za těch šest let se konaly dvě výrazné změny pravidel. Máme tu nové motory, KERS, DRS a řadu dalších změn. Především ale vládnou nové týmy. V roce 2008 vyhrál McLaren a pak týmy Brawn GP a Red Bull. Letos vyhraje Mercedes. Rozložení sil se hodně promíchalo.
Zkrátka a dobře formule 1 je teď úplně jiná a každý si musí odpovědět sám, zda je lepší nebo horší.
Změnilo se toho hodně i tady, na blogu. Dříve jsem psala i přes sto článků za měsíc a teď je těch článků třeba deset. Přiznávám, že jsem myslela, že blog zruším, že už psát nebudu a budu udržovat jen stránku na facebooku. Jenže se chci prostě čas od času rozepsat a na to zrovna facebook není nejlepší. Ještě zatím nevím, co přesně s blogem budu chtít udělat, ale spíše to vidím tak, že se tu budu vyjadřovat o různých aktuálních tématech. Výsledky, fotky tu už nebudou, ale spíše nějaké zamyšlení nebo tak. Tento týden tu pro vás mám připravené povídání o jedné knížce a po sezoně se určitě rozepíšu.
O aktuálním dění vás tak budu i dál informovat na facebooku - odkaz můžete najít v menu nebo hned pod záhlavím. Tam musím říct, že mi dělá radost, jak tam píšete :-) Vše hlavní bude tedy tam.
Na závěr vám samozřejmě chci poděkovat za vaši přízeň v těch uplynulých šesti letech. Bez vás by to nemělo smysl a skončila bych už dávno. S řadou z vás jsem se viděla i osobně, za což jsem moc ráda, protože bychom se za normálních okolností asi jen těžko měli šanci seznámit. Takže děkuju a snad si sem ještě najdete cestu, i když toho tu nebude tolik.
Katka

Když bourá váš hrdina

8. října 2014 v 17:19 | Katka
Formule 1 je krásný sport, přináší s sebou řadu emocí. Pocity euforie, když váš oblíbenec povstane na stupních vítězů, pocity zmaru, když skončí v poli poražených. A pak je tu strach, když se stane něco ošklivého a je jedno, zda vašemu oblíbenému pilotovi či někomu jinému. V té chvíli si přejete jen jediné, aby to ten kluk zvládl.

Julesi Bianchimu fandím už hodně dlouho. Fandila jsem mu ještě předtím, než se vůbec dostal do F1. Vždycky na mě působil jako velký sympaťák, milý kluk a taky zatraceně pěkný. O jeho talentu ani nemluvím. Za dobu, co přišly do F1 týmy Caterham a Marussia, tak byl jediný, kdo dokázal zaujmout. Když si vzpomenu na Monako 2012, což byl můj dosud jediný navštívený závod, tak to byl Jules, se kterým jsme se jako jediným fotily se Šárkou dvakrát…

V závodech jsem Julese zase tak moc nesledovala, ale zrovna v neděli to bylo jiné. Poprvé na sebe upozornil, když se ocitl na třetím místě, měla jsem v té chvíli velkou radost - jasně, ostatní zajeli do boxů, ale i tak. Pak se propadl na nějaké 17. místo a následně přišel další sešup. Mám pocit, že snad měl mít problémy s autem - nebo to byl někdo jiný? No a pak přišla ona nehoda.

Jak to chodí u Toro Rosso, je najmutí Verstappena správným krokem?

19. srpna 2014 v 11:58 | Katka
Asi nejednoho z vás překvapilo angažmá Maxe Verstappena a já na tom nejsem jinak. Nemyslím si, že je to správný krok. I kdyby si vedl Max v příští sezoně fakt dobře, tak i přesto si myslím, že je to špatně.

Maxovi bude teprve 17 let, loni ještě jezdil v motokárách. Lidé, co ho viděli závodit a to včetně fanoušků, říkají, že má opravdu talent a je to skvělý jezdec. Jenže zkušenosti talentem nenahradíte. Formule 1 si říká královna motosportu a měli by tu jezdit ti nejlepší piloti (což už bohužel dávno neplatí) a měli by tak být již vyježdění z nižších sérií. Max však na svém kontě bude mít jen jedinou sezonu v evropské Formuli 3.

Je možné, aby byl kluk v 17 letech psychicky připraven na Formuli 1? Závodil s jezdci jako je Alonso nebo Hamilton? Já si to nemyslím. Podle mě by měl ještě pár let závodit v nižších sériích, uspět třeba v GP2 nebo Formuli Renault a pak třeba i ve 20 (a i to je dost nízký věk) jít do F1. Proč si nepočkat ještě pár let? Jaime Alguersuari debutoval v 19 letech a později přiznal, že to bylo moc brzy, co teprve v 17 letech?
 
 

Reklama